TVN24 | Świat

Koronawirus w Holandii. Była królowa Beatrycze chora na COVID-19

TVN24 | Świat

Autor:
mp/kab
Źródło:
PAP

Beatrycze, była królowa Holandii jest zakażona koronawirusem. Jak przekazał królewski serwis informacyjny RVD, 83-letnia była monarchini przebywa na kwarantannie, "jej stan jest stabilny, a objawy choroby łagodne".

"Beatrycze przebywa na domowej kwarantannie i stosuje się do reguł, które obowiązują osoby z pozytywnym testem na obecność koronawirusa" - podał serwis RVD, dodając, że "stan byłej monarchini jest stabilny, a objawy choroby łagodne"

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Królowa Beatrycze ogłosiła w 2013 roku abdykację na rzecz swego syna, 45-letniego wówczas księcia Wilhelma Aleksandra.

Koronawirus w Holandii

W sobotę testy potwierdziły, że 18 pasażerów ubiegłotygodniowego rejsu z Johannesburga do Holandii jest zakażonych wariantem omikron koronawirusa. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) podał, że osoby zakażone tym wariantem mają łagodne dolegliwości lub nie mają ich wcale.

W ocenie ekspertów omikron może być bardziej zaraźliwy niż inne warianty koronawirusa. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła jego pojawienie się jako "niepokojące".

Szczepienia w Holandii

W wielu holenderskich miastach tłumy ludzi czekały w sobotę przed punktami szczepień na koronawirusa. Jak pisze dziennik "Algemeen Dagblad", w niektórych miejscach było tak dużo chętnych do przyjęcia dawki przypominającej, że placówki medyczne apelowały, by już nie przychodzić.

W Leiden, w centralnej części kraju, trzeba było w sobotę czekać aż sześć godzin na przyjęcie preparatu przeciw COVID-19. Na zastrzyk trzeba było czekać wiele godzin również w Goudzie i Alphen aan den Rijn w środkowej części kraju.

Z informacji ministerstwa zdrowia wynika, że około 88 procent osób dorosłych zostało już w Holandii zaszczepionych.

Autor:mp/kab

Źródło: PAP