Ponad 30 tysięcy nowych zakażonych, ponad tysiąc osób zmarło. Brazylia w obliczu "trzeciej fazy epidemii"

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

W czwartek odnotowano 1239 nowych zgonów osób zakażonych koronawirusem - poinformowało brazylijskie ministerstwo zdrowia. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 40 tysięcy.

Brazylia, według danych ministerstwa zdrowia, odnotowała łącznie, od początku pandemii, 802 828 tysięcy potwierdzonych przypadków koronawirusa, wliczając 30 412 nowych infekcji odnotowanych podczas ostatniej doby. Od początku pandemii wyleczono 345 595 osób, 40 919 osób zmarło. Pod względem liczby zakażeń Brazylia zajmuje drugie miejsce, za Stanami Zjednoczonymi, gdzie zakażone zostały dwa miliony osób. Pod względem śmiertelności jest na trzecim miejscu, za USA (blisko 113 tysięcy zgonów) i Wielką Brytanią (ponad 41 tysięcy).

Według wielu ekspertów rzeczywista liczba infekcji jest o wiele wyższa, a Brazylia stoi w obliczu "trzeciej fazy epidemii": do wielkich miast masowo napływają w poszukiwaniu pomocy lekarskiej chorzy z prowincji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Prezydent wycofuje się z utajniania informacji

Po interwencji Sądu Najwyższego (Trybunału Federalnego) i Prokuratury Federalnej podjętej na wniosek opozycji i Kolegium Adwokatury, prezydent Jair Bolsonaro, wycofał się po czterech dniach ze swej decyzji o utajnianiu części danych na temat epidemii COVID-19 w Brazylii.

Swą ubiegłotygodniową decyzję o podawaniu w codziennych komunikatach ministerstwa zdrowia tylko dobowych zestawień na temat zakażeń koronawirusem i zgonów, jakie miały miejsce w kraju, Jair Bolsonaro uzasadniał tym, że w całkowitym bilansie uwzględniano wcześniejsze, zawyżone dane z prowincji. W jego ocenie gubernatorzy stojący na czele większości spośród 26 stanów Brazylii celowo zawyżali dane dotyczące epidemii, by uzyskać od rządu wyższe dotacje na walkę z COVID-19.

Od czwartku w Brazylii ponownie otwarte są wielkie galerie handlowe - warunkiem jest przestrzeganie przez klientów, sprzedawców i właścicieli sklepów ograniczeń sanitarno-epidemiologicznych.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości