TVN24 | Świat

Pięć kolejnych zgonów w ciągu doby. Rośnie bilans ofiar we Włoszech

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
ft/adso
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl, TVN24
Europa ogarnięta epidemią koronawirusa"Fakty" TVN
wideo 2/17
ReutersKoronawirus szybko rozprzestrzenia się na kolejne kraje na całym świecie

Władze kilkudziesięciu krajów świata kolejną dobę walczą z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. Do niedzieli zidentyfikowano około 87 tysięcy osób zainfekowanych, prawie trzy tysiące osób zmarły. Główny Inspektor Sanitarny, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, odradza podróże do 10 krajów, m.in. Chin i Włoch. Jak rozprzestrzenia się koronawirus, który wywołuje chorobę COVID-19? Jak walczy z nim świat?

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 21:56

  Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę.

 • 21:55

  Rząd Włoch wydał w niedzielę dekret w sprawie walki z koronawirusem. Na mocy rozporządzenia kraj został co najmniej do 8 marca podzielony na trzy strefy: czerwoną, czyli ogniska wirusa, żółtą, gdzie jest mniej przypadków, i pozostałą część.

  Dotychczasowy bilans we Włoszech to 34 zmarłych, 1577 obecnie zakażonych i prawie 1700 potwierdzonych przypadków od początku kryzysu. 83 osoby zostały wyleczone.

 • 21:42

  Piąty przypadek koronawirusa w Meksyku.

  Zainfekowana to młoda kobieta z południowego stanu Chiapas, która studiowała w Mediolanie. Choć uzyskała pozytywny wynik testów na obecność SARS-CoV-2, nie ma objawów wirusa.

 • 21:33

  Rośnie bilans zakażonych w USA


  • Zanotowano pierwszy przypadek koronawiursa w amerykańskim stanie Rhode Island.
  • W Seattle, największym mieście stanu Waszyngton, zamknięto dom opieki po tym, jak wykryto SARS-CoV-2 u 70-letniej rezydentki oraz 40-letniej pielęgniarki. Władze stanowe poinformowały, że objawy wirusa zgłosiło także 27 innych mieszkańców placówki oraz 25 pracowników.
  • Liczba zainfekowanych w USA wzrosła tym samym do 76


 • 21:12

  Sky News: pierwszy przypadek koronawirusa w Szkocji.

  Bilans zakażonych w Wielkiej Brytanii wzrasta tym samym do 36.

  Tylko w niedzielę na Wyspach przybyło 13 zainfekowanych - to dzienny rekord w tym kraju od wybuchu epidemii.

 • 20:39

  Belgia: drugi potwierdzony przypadek koronawirusa. Obecność SARS-CoV-2 wykryto w niedzielę w Antwerpii u Belgijki, która wróciła z Francji.

  Belgijski rząd wezwał do zachowania szczególnej czujności.

 • 20:36

  W USA do tej pory zanotowano 73 przypadki koronawirusa.

  • 44 to byli pasażerowie wycieczkowca Diamond Princess
  • 3 to osoby, które były w Wuhan
  • 20 pozostałych to osoby, które zaraziły się w kraju: 10 w Kalifornii, po 3 w stanie Waszyngton i Illinois oraz po jednej w Wisconsin, Arizonie, Massachusetts i Oregonie.
 • 19:58

  Turyści pozostający w hotelu na Teneryfie, który poddano kwarantannie w związku z pojawieniem się koronawirusa u części gości, zostaną wypuszczeni, jeśli wyniki testów na obecność SARS-CoV-2 okażą się u nich negatywne.

  Kwarantanna hotelu trwa już szósty dzień.

  CZYTAJ WIĘCEJ >>>

 • 19:51

  W związku z epidemią koronawirusa rozpoczęto ewakuację części pracowników z brytyjskiej ambasady w Teheranie.

  Niezbędny personel dyplomatyczny pozostanie jednak na miejscu - poinformowało brytyjskie MSZ.

  "W przypadku dalszego pogorszenia się sytuacji zdolność brytyjskiej ambasady do udzielania pomocy obywatelom brytyjskim w Iranie może być ograniczona" - przekazało ministerstwo w komunikacie.

 • 19:31

  Francja: liczba zakażonych koronawirusem wzrosła ze 100 do 130.

 • 19:17

 • 18:46

  Trafiła do izolatki z podejrzeniem koronawirusa. Twierdzi, że na wyniki badań czekała 88 godzin

  "Absurd goni absurd (...) Nie dziwię się, że na mapach Polska pozostaje krajem bez koronawirusa. Tutaj po prostu nikt go nie bada" - mówi na filmie opublikowanym w portalu społecznościowym pacjentka, która z podejrzeniem koronawirusa trafiła do izolatki w szpitalu w Krotoszynie. W reakcji na nagranie Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało uruchomienie zespołu ds. monitorowania prawidłowości procedur związanych z koronawirusem.

 • 18:43

  Członkowie sekty mogli być nosicielami wirusa. "Mesjasz" ukrywał nazwiska. CZYTAJ >>>


 • 18:28

  Podczas wizyty w labolatorium w Colindale na północy Londynu, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ostrzegł, że na Wyspach może pojawić się więcej przypadków koronawirusa.

  - Mamy świetny plan, jak powstrzymać epidemię koronawirusa i jestem pewien, że mamy profesjonalistów, którzy są w stanie z tym poradzić - zapewnił. - Koronawirus budzi obawy, ale mamy dość zasobów, aby sobie z nim poradzić. Uwierzcie mi, pokonamy go - dodał.

  Na poniedziałek zaplanowane jest spotkanie brytyjskiego rządu ws. koronawirusa.

 • 18:16

  Włochy: w ciągu 24 godzin zmarło pięciu kolejnych pacjentów, u których zdiagnozowano koronawirusa. Bilans ofiar śmiertelnych w kraju wzrósł tym samym do 34. Jak podają miejscowe władze, we Włoszech zarażonych jest już blisko 1700 ludzi. Dodają jedocześnie, że 83 pacjentów wyzdrowiało.

 • 18:11

  Reuters: pierwszy przypadek koronawirusa na Dominikanie. Zakażony to włoski turysta

 • 18:05

  Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Iranie sięgnęła 54 - poinformował rzecznik irańskiego ministerstwa zdrowia. Dodał, że liczba zainfekowanych w kraju to obecnie 978.


 • 17:30

  Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski: w poniedziałek o godz. 9 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego prezydent spotka się z premierem, ministrem zdrowia, ministrem spraw wewnętrznych i administracji oraz szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie koronawirusa.

 • 17:16

  W poniedziałek na dodatkowym posiedzeniu Sejmu rząd przedstawi informację dotyczącą nowego koronawirusa m.in. o podjętych już działaniach i dalszych zamierzeniach.

  O zwołanie specjalnego posiedzenia zwrócił się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek prezydent Andrzej Duda.

 • 17:06

  Bahrajn potwierdził sześć nowych przypadków SARS-CoV-2.

 • 17:03

  Sześć nowych przypadków koronawirusa zanotowano w Iraku. Bilans zakażonych w tym kraju to obecnie 19 osób.

 • 16:29

  Czeskie władze potwierdziły doniesienia medialne. Minister zdrowia poinformował o trzech potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Czechach. To pierwsze zakażenia SARS-CoV-2 w tym kraju. Wszyscy zainfekowani przyjechali z Włoch.

  Dwie osoby znajdują się na oddziale chorób zakaźnych jednego ze szpitali w Pradze, trzecia jest w szpitalu w Uściu nad Łabą. Pobrane od tych pacjentów próbki zostaną przebadane przez laboratorium w Berlinie.

 • 16:10

  Czeska telewizja poinformowała o pierwszych przypadkach koronawirusa w Czechach.

 • 15:48

  Władze w Nigerii pozostają w kontakcie z około 100 osobami, które mogły mieć kontakt z Włochem, u którego wykryto koronawirusa. To on był pierwszym pacjentem, w tym najludniejszym kraju Afryki, u którego zdiagnozowano SARS-CoV-2.

  - To około 100 osób, ale ta liczba wzrasta z każdą minutą - poinformował Akin Abayomi, komisarz zdrowia w nigeryjskim stanie Lagos. Dodał, że część z tych osób podróżowała do innych stanów w Nigerii, a także do Europy.

 • 15:43

  Ministerstwo zdrowia Libanu poinformowało o trzech nowych przypadkach koronawirusa. Zainfekowani pacjenci wrócili niedawno z Iranu. Łączna liczba zakażonych w Libanie to obecnie 10 osób.

  Pacjenci, u których wykryto wirusa początkowo przebywali w izolacji we własnych domach, ale gdy pojawiły się u nich objawy, zostali przetransportowani do szpitala w Bejrucie i poddani kwarantannie.

 • 15:37

  Paryskie muzeum Luwr zostało w niedzielę rano zamknięte dla zwiedzających. W dawnym pałacu królewskim zwołano bowiem spotkanie personelu w związku z epidemią koronawirusa.

  Przed najsłynniejszym muzeum na świecie, gdzie znajduje się m.in. portret Mona Lisy Leonarda da Vinci, ustawiła się długa kolejka niezadowolonych turystów, którzy nie mogli dostać się do środka.

  Rzeczniczka Luwru poinformowała, że muzeum powinno zostać ponownie otwarte po spotkaniu kierownictwa i personelu z lekarzem.

  Od sobotniego wieczoru we Francji odnotowano 100 potwierdzonych przypadków koronawirusa.

  Władze kraju wydały nakaz odwołania wszelkich imprez publicznych dla więcej niż 5 tysięcy ludzi. W efekcie coroczne targi rolnicze w Paryżu zakończyły dzień wcześniej, w sobotę, a planowany na niedzielę w stolicy Francji półmaraton, w którym udział miało wziąć ok. 40 tysięcy biegaczy, został odwołany.

 • 14:58

  W regionie Lombardia na północy Włoch, gdzie notuje się najwięcej przypadków koronawirusa w kraju, 85 zarażonych osób przebywa na oddziałach reanimacji - poinformowały władze regionalne.

  Według najnowszych danych Obrony Cywilnej spośród ponad 1100 przypadków koronawirusa w całych Włoszech, 552 stwierdzono w Lombardii. Zmarły tam 23 osoby.

  Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju to 29 osób.

 • 14:44

  Brytyjski rząd podał, że w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano 12 nowych przypadków koronawirusa. Tym samym ogólna liczba zakażonych na Wyspach wzrosła do 35.

  Trzech spośród wspomnianych 12 pacjentów miało bliski kontakt z innymi zainfekowanymi. Sześciu niedawno wróciło z Włoch, a dwóch z Iranu. Jeden z zakażonych nie był w ostatnim czasie za granicą. Władze badają, w jaki sposób zaraził się wirusem.

 • 14:00

  Nie potwierdzono w badaniach zakażenia koronawirusem u 22-letniej kobiety, która po powrocie w lutym z Włoch od czwartku przebywała na oddziale obserwacyjno-zakaźnym Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie (województwo mazowieckie). Kobieta opuści placówkę.

  W związku z powrotem osób przebywających w ostatnim czasie za granicą w rejonach, gdzie potwierdzono zakażenia koronawirusem, Starostwo Powiatowe w Ciechanowie ogłosiło w ubiegłym tygodniu, że prowadzi identyfikację przybywających z terenów zagrożonych.

 • 13:46

  W związku z rozprzestrzenianiem się na świecie koronawirusa jutro powołany zostanie zespół, który będzie koordynował działania, wprowadzał wspólne praktyki na polskich uczelniach i monitorował sytuację - powiedział w niedzielę wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

  Zespół będzie powołany we współpracy z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

 • 13:30

  Po stwierdzeniu na Litwie pierwszego przypadku koronawirusa i ogłoszeniu sytuacji nadzwyczajnej litewski Sejm odwołał do 30 kwietnia wszystkie wydarzenia w budynku parlamentu, w tym zaplanowane na 11 marca uroczystości z okazji 30-lecia niepodległości.

 • 13:05

  Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) zaprezentowała mapy zanieczyszczenia powietrza nad Chinami. Zarejestrowano na nich znacznie zmniejszoną obecność dwutlenku azotu (NO2) nad całym krajem, w tym nad Wuhan.

  Zdaniem naukowców wpływ na to może mieć spowolnienie gospodarcze spowodowane epidemią koronawirusa.

 • 12:46

  Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech wzrosła z 66 do 117 - podał biomedyczny Instytut Roberta Kocha.

  Większość przypadków odnotowano w najludniejszym landzie Niemiec, Nadrenii Północnej - Westfalii. By zapobiec rozprzestrzenieniu się wirusa, władze tego regionu zdecydowały się zamknąć kilka szkół i przedszkoli, gdzie u pracowników stwierdzono obecność wirusa.

 • 12:14

  Bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Iranie wzrósł do 54 osób - poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia tego kraju Kianush Jahanpur. Jak dodał, łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia to 978.

  - W ciągu ostatniej doby odnotowaliśmy 385 nowych przypadków zakażenia - powiedział Jahanpur. Wezwał Irańczyków, by jeśli nie jest to koniecznie, nie opuszczali domów.

  Pomoc w walce z koronawirusem zadeklarował dowódca elitarnej Gwardii Strażników Rewolucji Islamskiej.

 • 12:03

  Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił w niedzielę, że sytuacja w kraju związana z koronawirusem jest pod kontrolą. Zastrzegł jednak, że sytuacja na rynkach globalnych jest najgorsza od 2008 roku i z tego powodu trzeba zadecydować, jak reagować na to, w jaki sposób sytuacja wokół koronawirusa odbija się na gospodarce.

  - Negatywne skutki już dają o sobie znać. Dotykają całego systemu światowych powiązań gospodarczych i praktycznie wszystkie państwa, ze względu na dzisiejszą bardzo wysoką wzajemną zależność i więź gospodarek - powiedział gospodarz Kremla na spotkaniu z ministrami i szefami spółek naftowych.

  W spotkaniu z Putinem brali udział m.in. przedstawiciele koncernów: Rosnieft, Gazprom Nieft i Łukoil, szefowa banku centralnego Rosji Elwira Nabiullina oraz ministrowie finansów, gospodarki i energetyki: Anton Siłuanow, Maksim Orieszkin i Aleksandr Nowak.

 • 11:37

  Jedenastu "czerwonych stref" w gminach-ogniskach koronawirusa na północy Włoch pilnuje 225 patroli wojska i policji - ogłosiła szefowa resortu spraw wewnętrznych tego kraju Luciana Lamorgese. Wokół zamkniętych gmin stacjonuje łącznie 585 funkcjonariuszy i żołnierzy.

  We Włoszech wykryto do tej pory 1100 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 29 osób.

  Najwięcej przypadków odnotowano w regionach na północny kraju - w Lombardii, Wenecji Euganejskiej oraz Emilii-Romanii. Pojedyncze przypadki stwierdzono także w Piemoncie, Ligurii, Marche, Toskanii, na Sycylii, w Lacjum, Kampanii, Apulii, Trydencie- Górnej Adydze, Abruzji i Kalabrii.

 • 11:24

  45-dniowe dziecko jest najmłodszym pacjentem w Korei Południowej, u którego stwierdzono obecność koronawirusa - podała "The Korean Times", powołując się na urzędników służb medycznych tego kraju.

  U dziecka urodzonego w połowie stycznia przeprowadzono testy na obecność wirusa, po tym, gdy wykryto go u jego rodziców.

  Jak doniosła gazeta, dziecko i jego matka odbywają kwarantannę w domu w Gyeongsan na południu kraju. Według lekarzy ich stan zdrowia jest dobry.

 • 11:02

  Około 60 procent potwierdzonych przypadków koronawirusa w Korei Południowej powiązanych jest z oddziałem ruchu religijnego Kościół Jezusa Shincheonji (Nowego Nieba i Ziemi) w Daegu na południowym wschodzie kraju.

  Według Koreańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (KCDC) niektórzy członkowie tego kościoła odwiedzili w styczniu miasto Wuhan w środkowych Chinach, gdzie w grudniu ubiegłego roku pojawił się koronawirus. Kościół jest obecny i ma swoich wyznawców w Wuhanie.

  Przedstawiciel ruchu religijnego Shincheonji Kim Shin-chang w rozmowie z CNN odrzucił sugestie władz w Seulu, uznając je za "wyolbrzymione". Dodał, że w Wuhanie znajduje się około 350 członków ruchu, ale nie ma informacji, by od listopada ubiegłego roku którykolwiek z nich podróżował z Chin do Korei Południowej.

 • 10:42

  Na największych światowych giełdach w tym tygodniu obserwowaliśmy duże spadki indeksów w związku z epidemią koronawirusa.

  Agencja Bloomberg zwróciła uwagę, że w ich efekcie stopniały majątki miliarderów. Największe straty poniosło trzech najbogatszych ludzi na świecie: Jeff Bezos, Bill Gates i Bernard Arnault.

  Według Bloomberga łączny majątek 500 najbogatszych ludzi na świecie stopniał w ciągu tygodnia o 444 miliardy dolarów.

  CZYTAJ WIĘCEJ. Koronawirus zaatakował portfele miliarderów >>>

 • 10:33

  Puste i ciche ulice, pojedyncze grupki kibiców - w takich okolicznościach odbył się niedzielny Maraton Tokijski.

  W biegu nie wzięli udziału amatorzy, a jedynie około 300 zawodowych biegaczy. Maraton - uważany za jedną z największych imprez sportowych w Japonii - przyciągał każdego roku około 30 tysięcy biegaczy.

  W nocy z soboty na niedzielę, w wyniku koronawirusa na wyspie Hokkaido zmarł 70-letni mężczyzna. Jest to 12 ofiara zakażenia w Japonii. Sześć spośród tych osób to pasażerowie wycieczkowca Diamond Princess, który zacumował w porcie w Jokohamie.

  W Japonii stwierdzono dotąd łącznie 895 przypadków zakażenia, w tym 705 na pokładzie wycieczkowca.

 • 9:10

  W Korei Południowej zanotowano 210 nowych przypadków koronawirusa i jedną ofiarę śmiertelną - podało Koreańskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (KCDC).

  Wcześniej w niedzielę władze w Seulu informowały o 376 nowych przypadkach. Tego dnia jest więc ich łącznie 586.

  Ogólny bilans zakażonych w tym kraju wynosi 3736 osób. 18 osób zmarło.

 • 8:43

  Jak powiedział we "Wstajesz i weekend" TVN24 lekarz chorób wewnętrznych Piotr Gryglas, w profilaktyce przeciw zakażeniu wirusem "generalną zasadą" powinno być mycie rąk. - Jak pokazują badania, 26 procent mężczyzn wychodzi z toalet publicznych nie myjąc rąk - mówił.

  - Mamy bardzo duże niedociągnięcia w zwykłym zachowaniu czysto higienicznym, ochronnym dla naszego organizmu i oczywiście dla innych. Bo jeśli my mamy czyste ręce, to one nie będą zakażały innych, nie będą zakażały miejsc publicznych - dodał.

 • 7:56

  W Irlandii potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa. Zakażony pacjent to mężczyzna ze wschodniej części kraju - przekazały władze.

  27 lutego pierwszy przypadek koronawirusa stwierdzono w Irlandii Północnej.

 • 7:44

  Linie lotnicze American Airlines zawiesiły wszystkie loty z i do Mediolanu.

 • 7:34

  Władze Tajlandii poinformowały o pierwszej ofierze śmiertelnej koronawirusa. To 35-letni mężczyzna, u którego wykryto wcześniej także wirusa dengi.

  W Tajlandii stwierdzono do tej pory 42 przypadki koronawirusa.

 • 7:15

  Korea Południowa potwierdza 376 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem.

  W sobotę odnotowano najwyższy dzienny wzrost stwierdzonych zainfekowań, było ich 813. Łącznie władze w Seulu informują o ponad 3500 przypadkach zakażenia i 17 ofiarach śmietlentych

 • 7:02

  Armenia odnotowała pierwszy przypadek koronawirusa.

 • 6:51

  Nad ranem zmarł pasażer wycieczkowca Diamond Princess, który był leczony w szpitalu w Perth na południowym zachodzie Australii.

  To pierwsza osoba w tym kraju, która zmarła po zakażeniu koronawirusem.

Autor:ft/adso

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl, TVN24

Raporty: