Ranking "odporności" krajów na koronawirusa. Jak wypada Polska

Najlepiej z pandemią COVID-19 radzi sobie Nowa Zelandia, najgorzej - Meksyk – wynika z opracowanego przez agencję Bloomberga rankingu Covid Resilience. Twórcy ocenili 53 najsilniejsze światowe gospodarki pod kątem walki z koronawirusem, stosując takie wytyczne jak możliwości systemu ochrony zdrowia, wpływ decyzji rządów na gospodarkę i życie mieszkańców oraz zakładaną dostępność szczepionki. Polska w zestawieniu znalazła się na 47. pozycji.

Przygotowywany przez agencję Bloomberga Covid Resilience Ranking to aktualizowane co miesiąc zestawienie państw, w których sposób walki z pandemią jest najskuteczniejszy i gdzie decyzje władz przynoszą najmniejsze zakłócenia dla społeczeństwa i gospodarki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W rankingu Bloomberga pod uwagę wzięto gospodarki, których produkt krajowy wynosi powyżej 200 miliardów dolarów. 53 kraje, w tym Polska, oceniane są według 10 wskaźników, w tym między innymi: dziennego przyrostu zakażeń, śmiertelności na COVID-19, procentu pozytywnych wyników wśród ogółu testów na obecność koronawirusa, możliwości systemu opieki zdrowotnej, wpływu obostrzeń na funkcjonowanie gospodarki czy wolności obywateli w przemieszczaniu się.

W grudniowym zestawieniu wzięto także pod uwagę kwestie strategii szczepień: liczbę zamówionych dawek, liczbę podpisanych kontraktów na dostawy preparatów oraz procent populacji, który będzie mógł zostać zaszczepiony dzięki zamówionym dawkom leku.

Nowa Zelandia radzi sobie najlepiej

Na pierwszym miejscu w grudniowym zestawieniu po raz kolejny znalazła się Nowa Zelandia. Ten wyspiarski kraj poprzez zamknięcie granic odizolował się od świata. Władze wdrożyły strategię szczepień, a liczba zamówionych dawek jest o blisko 2,5 razy większa, niż wynosi populacja kraju. W Nowej Zelandii od 16 września nie zanotowano przypadku śmierci w wyniku zakażenia koronawirusem, a największa liczba nowych zakażeń w mijającym miesiącu została wykryta 18 grudnia, gdy było ich 10.

Kolejne miejsce w rankingu zajął Tajwan, który w grudniu najwyższy wskaźnik nowych zakażeń zanotował 6 grudnia, gdy było ich 23. Od tamtej pory liczba zachorowań regularnie spada. Na Tajwanie od maja nie zanotowano ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Covid Resilience Ranking, grudzień 2020
Covid Resilience Ranking, grudzień 2020
Źródło: Bloomberg

W grudniowym rankingu Bloomberg zauważył, że po opanowaniu rozprzestrzeniania się wirusa w Australii i Singapurze, w obydwu tych państwach (trzecie i piąte miejsce w zestawieniu) w znacznej mierze gospodarka powróciła do normalnego trybu.

Na czwartej pozycji Covid Resilience Ranking znalazła się w grudniu Norwegia. W państwie tym w minionym miesiącu odnotowano około 213 przypadków zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada

Według Bloomberga pogorszyła się sytuacja w Stanach Zjednoczonych. Kraj ten w zestawieniu spadł o 19 pozycji względem ubiegłego miesiąca i zajmuje 37. pozycję. Stało się tak mimo szybkiego dopuszczenia do użytku szczepionki firm Pfizer i BioNTech oraz preparatu Moderny. USA z ponad 18 milionami zachorowań i 327 tysiącami ofiar śmiertelnych są najciężej dotkniętym pandemią państwem świata. Dzienny przyrost zakażeń 18 grudnia sięgnął ponad 254 tysięcy.

Mimo wcześnie podjętej decyzji o wprowadzeniu na rynek szczepionki i zamówieniom na liczbę dawek, które trzykrotnie przewyższają populację, w rankingu Bloomberga o dwie pozycje spadła Wielka Brytania. W związku z wykryciem nowej mutacji koronawirusa na Wyspach i obawom o przyspieszenie rozprzestrzeniania się patogenu, władze w Londynie podjęły decyzję o wprowadzeniu lockdownu na czas świąt Bożego Narodzenia.  

Najwięcej dawek szczepionki, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, zamówiła Kanada. Ogólna ich liczba jest ponad 5 razy większa niż 38-milionowa populacja kraju. Mimo to Kanada nie znalazła się wśród 10 najlepiej radzących sobie z pandemią państw, zajmując miejsce 11. Agencja Bloomberga zwróciła uwagę, że w państwie tym systematycznie rośnie liczba nowo wykrywanych przypadków koronawirusa. 

Najgorsza sytuacja w Ameryce Łacińskiej

Agencja Bloomberga odnotowała, że lepiej z opanowaniem pandemii pod kątem liczby przeprowadzanych testów, jak również przystosowaniem systemu ochrony zdrowia do leczenia chorych na COVID-19, poradziły sobie zaawansowane gospodarki, takie jak Niemcy (21. miejsce w rankingu).

W obliczu większych trudności stają uboższe państwa Ameryki Łacińskiej, które plasują się na ostatnich pozycjach zestawienia Covid Resilience Ranking. Na ostatnim miejscu znalazł się Meksyk, który wyprzedzają Argentyna i Peru.

Polska w dole rankingu

W dole rankingu Bloomberga znalazła się Polska, która zajmuje 47. pozycję. Według danych przedstawionych przez agencję, nasz kraj boryka się z wysoką liczbą zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców (990 w poprzednim miesiącu) oraz z wysokim wskaźnikiem pozytywnych wyników wśród ogółu przeprowadzanych testów.

W przypadku Polski zwrócono uwagę na wpływ restrykcji na życie społeczne i gospodarkę oraz mobilność mieszkańców, która zmniejszyła się o blisko 24 procent w porównaniu do okresu sprzed pandemii.

Za Polską wśród państw europejskich uplasowały się Rumunia, Włochy i Grecja. 

Czytaj także: