TVN24 | Świat

"Zdrowemu post nie zaszkodzi", ale ramadan pod znakiem obostrzeń

TVN24 | Świat

Autor:
asty//rzw
Źródło:
PAP, Reuters

Turecki Dyrektoriat do spraw Religii (Diyanet) wezwał wiernych do utrzymywania społecznego dystansu podczas rozpoczynającego się miesiąca postu wyznawców islamu. Z powodu pandemii COVID-19 zakazał tradycyjnych zbiorowych posiłków przerywających i rozpoczynających post. Bułgaria z początkiem ramadanu zamyka ruch z Turcją i zamyka meczety. Egipt, Algieria czy Zjednoczone Emiraty Arabskie tylko nieznacznie na ten czas łagodzą obostrzenia wprowadzone w związku z koronawirusem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Pandemia nie zwalnia jednak nikogo z obowiązku poszczenia, ponieważ, jeśli jest się zdrowym, post nikomu nie zaszkodzi" - zastrzegł Turecki Dyrektoriat do spraw Religii (Diyanet), wezwał jednak wyznawców islamu do zachowania społecznego dystansu. Meczety na terenie całego kraju pozostają zamknięte, a wizyty na cmentarzach podlegają specjalnym restrykcjom.

W Turcji w okresie ramadanu partie polityczne, urzędy miejskie, różnego rodzaju instytucje, a także zamożni biznesmeni, mają zwyczaj organizowania w miejscach publicznych, np. na terenie meczetów, tradycyjnych zbiorowych posiłków, w których często uczestniczy kilkaset, a czasem kilka tysięcy osób. Jednak w tym roku Diyanet nakazał wiernym pozostanie w domu i spożywanie posiłku przerywającego post, iftaru, oraz wczesnego śniadania, suhuru, tylko w gronie najbliższej rodziny.

"Nawet posiłki z dalszymi krewnymi, sąsiadami czy przyjaciółmi są zakazane" – oświadczył dyrektoriat. Dyrektoriat obwieścił też, że wierni nie powinni opłacać z własnej kieszeni tradycyjnych bębniarzy (tur. davulcu), którzy w czasie ramadanu przed wschodem słońca wędrują przez miasta i wioski, wygrywając głośne rytmy i wzywając do pobudki. Ich wynagrodzenie będzie w tym roku wypłacone przez władze lokalne.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Meczety zamknięte, obchody odroczone

W tym roku ramadan, który rozpoczął się w czwartek wieczorem, zbiega się w czasie z 100. rocznicą utworzenia w Ankarze Zgromadzenia Narodowego Turcji, co jest wydarzeniem celebrowanym jako narodowe święto niepodległości.

Z powodu pandemii tegoroczne obchody zostały jednak odroczone. Od czwartku do niedzieli mieszkańców 31 tureckich prowincji obowiązuje całkowity zakaz wychodzenia z domów. Wyjątkiem przez pierwsze dwa dni, właśnie z powodu ramadanu, będzie wyjście po zakupy do najbliższego w okolicy sklepu spożywczego, ale tylko pieszo i w godzinach 9-14. Podobny zakaz ma zostać powtórzony w następny weekend, od 1 do 3 maja.

Bułgaria wstrzymuje ruch z Turcją na okres początku ramadanu

Bułgaria zakazała wjazdu do kraju wszystkim pojazdom prywatnym z Turcji od północy w czwartek do niedzieli. Rozporządzenie ministra zdrowia jest związane z początkiem ramadanu. Tureckie pojazdy - z wyjątkiem przewożących towary - nie będą przepuszczane przez wszystkie trzy przejścia graniczne: Kapitan Andreewo-Kapikule, Lesowo-Hamzabeyli oraz Małko Tyrnowo-Derekoy. Decyzja dotyczy pojazdów i obywateli państw trzecich przyjeżdżających od strony tureckiej, jak również obywateli Bułgarii. MSZ poinformowało, że szefowie dyplomacji dwóch krajów, Ekaterina Zachariewa i Mevlut Cavusoglu rozmawiali telefonicznie w tej sprawie i uzgodnili, że zakaz leży w interesie obywateli Bułgarii i Turcji. Wcześniej urząd głównego muftiego w Sofii poinformował o zamknięciu wszystkich meczetów w czasie ramadanu. Modlitwy będą nadawane przez internet.

Egipt skraca godzinę policyjną, Algieria znosi zakaz wychodzenia z domów

Władze Egiptu zdecydowały się na czas miesięcznego postu złagodzić ograniczenia dotyczące prowadzenia przedsiębiorstw i przesunie godzinę policyjną. Jednocześnie zniesiono zakaz wychodzenia z domów w prowincji Bilda.

Zjednoczone Emiraty Arabskie skróciły obowiązywanie godziny policyjnej o dwie godziny. Kawiarnie i restauracje otrzymały zgodę na świadczenie usług w określonych porach, a transport publiczny zostanie przywrócony, ale tylko 30 procent pracowników będzie mogło wrócić do pracy.

Autor:asty//rzw

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości