Pierwsza taka chwila od 70 lat. Tak wyglądała koronacja Karola III

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Za nami kulminacyjny moment uroczystości w Opactwie Westminsterskim - Karol III oraz jego małżonka Kamila zostali koronowani. Ceremonia, mimo zachowania wielu tradycyjnych elementów, została nieco zmodyfikowana.

Choć Karol III tron objął z chwilą śmierci swojej matki, Elżbiety II, czyli 8 września 2022 roku, to uroczyste tego potwierdzenie, czyli koronacja, odbyło się dzisiaj. To, jak podał Pałac Buckingham, "okazja do zabawy i świętowania, ale też uroczysta ceremonia religijna". W trakcie trwającej niecałe trzy godziny ceremonii w Opactwie Westminsterskim odbyła się koronacja Karola, a także jego małżonki Kamili.

Koronę świętego Edwarda założył na głowę Karola arcybiskup Canterbury Justin Welby. Król przyjął następnie przysięgę wierności od arcybiskupa oraz następcy tronu, swojego starszego syna Williama.

Karol III uroczyście koronowanyWPA Pool / Pool/Getty Images Europe

Ta część ceremonii koronacyjnej została zmodyfikowana. W przeszłości przyklękali przed monarchą i przysięgali mu wierność wszyscy członkowie rodziny królewskiej oraz Izby Lordów, jednak teraz zrobili to tylko arcybiskup Canterbury w imieniu Kościoła Anglii oraz następca tronu.

Przysięgali, że dochowają wierności

Welby wezwał zgromadzonych w świątyni oraz oglądających transmisję, by dołączyli się do tej przysięgi, mówiąc: "Przysięgam, że dochowam wierności Waszej Królewskiej Mości oraz Waszym dziedzicom i następcom zgodnie z prawem. Tak mi dopomóż Bóg".

>> Relacja tvn24.pl: Koronacja Karola III

Brytyjskie insygnia koronacyjnePAP/Mateusz Krymski

Korona świętego Edwarda jest używana tylko podczas koronacji. To jedyny raz w życiu, kiedy monarcha ją nosi.

Korona świętego EdwardaPAP/Reuters

Po namaszczeniu i koronacji króla Karola, namaszczona i koronowana została jego małżonka Kamila. Już wcześniej Pałac Buckingham zasugerował, że nosząca tytuł "królowej małżonki" Kamila będzie od tej pory po prostu "królową".

Małżonka Karola została koronowana pochodzącą z 1911 roku koroną Marii Teck, jedynie nieco zmienioną. Był to pierwszy przypadek od prawie 300 lat, gdy małżonka monarchy użyła już istniejącej korony, a nie specjalnie wykonanej na tę okazję.

Tak wyglądała koronacja matki Karola, Elżbiety II, w 1953 roku:

Koronacja królowej Elżbiety II (czerwiec 1953 roku)
Koronacja królowej Elżbiety II (czerwiec 1953 roku)Reuters

ZOBACZ W TVN24 GO: Sześć milionów widzów koronacji w Londynie i cudowne ocalenie z morza płomieni. Świat w maju 1937 roku żył wstąpieniem na tron Jerzego VI

Autorka/Autor:akw//rzw

Źródło: tvn24.pl, PAP