Świat

Wymiana ognia i ultimatum. Korea Północna grozi akcją zbrojną

Świat

Aktualizacja:
wikipedia.orgNapięcie na Półwyspie Koreańskim rośnie

Wojska Korei Północnej ostrzelały w czwartek siły Korei Południowej w zachodniej części granicy - podała południowokoreańska agencja Yonhap. Z Północy padły strzały w kierunku głośników propagandowych po drugiej stronie granicy, Południe odpowiedziało ogniem. Potem Pjongjang wysłał ultimatum. Grozi Seulowi akcją zbrojną.

Korea Północna zagroziła akcją zbrojną, jeśli w ciągu 48 godzin nie ustaną propagandowe komunikaty nadawane przez Seul przez głośniki na granicy łączącej oba państwa - przekazało południowokoreańskie ministerstwo obrony.

Południe odpowiedziało artylerią

Resort poinformował, że dowództwo sił zbrojnych Korei Płółnocnej około godz. 17.00 czasu miejscowego (godz. 10.00 w Polsce) przesłało list do władz południowokoreańskich, w którym określono propagandowe komunikaty jako "poważne wyzwanie" dla Pjongjangu.

Wcześniej - około godziny 16.00 czasu lokalnego w zachodniej części granicy - siły Korei Północnej otworzyły ogień w kierunku głośników propagandowych Południa.

Korea Południowa nie czekała długo i odpowiedziała bardzo jednoznacznie - ogniem artyleryjskim kalibru 155 mm z dział samobieżnych. Wystrzelono w kierunku wroga kilkadziesiąt serii amunicji - poinformowało ministerstwo obrony tego kraju.

W poniedziałek władze w Pjongjangu wznowiły nadawanie propagandowych informacji z głośników na granicy z Koreą Południową. Tydzień wcześniej Korea Południowa podjęła podobne kroki w odwecie za podłożenie min w strefie zdemilitaryzowanej między państwami koreańskimi.

Władze w Seulu oskarżają wojska północnokoreańskie o podłożenie min, które eksplodowały 4 sierpnia, raniąc dwóch żołnierzy w czasie rutynowego patrolu. Jeden z nich stracił obie nogi, a drugi - jedną.

Napięcie na linii Pjongjang-Seul rośnie tradycyjnie w związku z rozpoczętymi w poniedziałek wspólnymi manewrami, w których bierze udział kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy południowokoreańskich i amerykańskich.

Autor: adso//gak / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org