Kim Dzong Un przeprowadził inspekcję głowic, eksperci wyrażają zaniepokojenie

Źródło:
PAP

Korea Północna pokazała nowe, mniejsze głowice nuklearne i zobowiązała się do wyprodukowania większej ilości materiałów nuklearnych, aby rozszerzyć swój arsenał – poinformowały we wtorek państwowe północnokoreańskie media.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zarządził zwiększenie produkcji materiału do bomb jądrowych podczas inspekcji prac związanych z montowaniem głowic nuklearnych na pociskach balistycznych – podały we wtorek państwowe media.

Północnokoreańska agencja prasowa KCNA opublikowała zdjęcia Kima oglądającego obiekty przypominające różnych rodzajów głowice. Według japońskiej stacji NHK pokazano prawdopodobnie między innymi taktyczne głowice nuklearne.

Eksperci o postępach militarnych Korei Północnej

Eksperci stwierdzili, że obrazy mogą wskazywać na postęp w miniaturyzacji głowic, które są wystarczająco małe, aby można je było zamontować na międzykontynentalnych pociskach balistycznych zdolnych do uderzenia w Stany Zjednoczone.

- Dysponuje czymś potężniejszym, ale mniejszym gabarytowo. To niepokojące – powiedział Kune Y. Suh, emerytowany profesor inżynierii jądrowej na Uniwersytecie Narodowym w Seulu.

Były oficer marynarki Korei Południowej Kim Dong-yup, który wykłada na Uniwersytecie Kyungnam powiedział, że zdjęcia przedstawiają "zminiaturyzowaną, lekką i znormalizowaną głowicę" przeznaczoną do użycia z co najmniej ośmioma różnymi platformami dostawczymi, w tym przez pociski wystrzeliwane z okrętów podwodnych.

- Teraz, gdy pojazdy dostawcze są już prawie gotowe, będą produkować głowice, aby zabezpieczyć możliwości drugiego uderzenia, być może setki, a nie dziesiątki – powiedział.

Według KCNA Kim "kierował pracą montowania głowic jądrowych na pociskach balistycznych" oraz zapoznał się z planem "zastosowania broni nuklearnych" i "operacji kontrataku jądrowego". Nakazał "poszerzenie w dalekowzroczny sposób produkcji materiałów nuklearnych klasy wojskowej", by "wykładniczo powiększyć arsenał jądrowy".

Pjongjang skarży się na ćwiczenia Korei Południowej i USA

Przywódca Korei Północnej wydał te rozkazy w czasie, gdy Korea Południowa i Stany Zjednoczone prowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe. We wtorek amerykański lotniskowiec o napędzie nuklearnym USS Nimitz wpłynął do południowokoreańskiego portu w mieście Pusan.

Pjongjang stanowczo protestował przeciwko tym manewrom, określając je jako przygotowania do inwazji na Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną. W odwecie przeprowadził w ostatnich tygodniach szereg prób rakietowych, wystrzeliwując między innymi międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM).

Po jednej z prób pocisku krótkiego zasięgu ogłosił, że była to symulacja "uderzenia jądrowego na ważny wrogi cel".

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP