Dyplomacja Korei Północnej oficjalnie potwierdziła, że zamknięty został reaktor nuklearny w Jongbjon. Jak podano, międzynarodowi inspektorzy jeszcze dziś mają zweryfikować stan tamtejszych instalacji jądrowych.
To pierwszy etap realizacji porozumienia z 13 lutego br. Po długotrwałych negocjacjach reżim Kim Dzong Ila zgodził się na rezygnację ze swojego programu nuklearnego w zamian za pomoc gospodarczą i finansową. Instalację w Jongbjong zamknięto, gdy do Korei dotarł pierwszy transport paliw płynnych, co uzgodniono w porozumieniu. 6.200 ton oleju opałowego przywiózł tam południowokoreański tankowiec.
- Niewykluczone są dalsze posunięcia rozbrojeniowe ze strony Phenianu - powiedział cytowany przez agencję AP koreański dyplomata. Według jego słów "dużo będzie zależało od 'odpowiednich' działań Waszyngtonu", w tym odwołania sankcji ekonomicznych wobec Korei Płn. i usunięcia tego kraju z listy państw wspierających terroryzm.
- Stany Zjednoczone zostały poinformowane w sobotę, że Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna zamknęła swoje instalacje w Jongbion - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu, Sean McCormack. "USA przyjmują tę inicjatywę z zadowoleniem, jednak czekają na oficjalne potwierdzenie zamknięcia reaktora przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej" - głosi komunikat.
Wydarzenia ostatnich godzin przybliżają zakończenie kilkuletni okres konfrontacji po tym jak w październiku 2002 r. Phenian przyznał się do realizacji tajnego programu wzbogacania uranu, który może zostać uzyty do produkcji broni atomowej). Doprowadziło to do zerwania przez USA porozumienia z 1994 r., na podstawie którego reżim Ki Dzong Ila otrzymywał paliwo olejowe w zamian za zaprzestanie prac w Jongbion.
USA wstrzymały wtedy dostawy paliwa, a Korea Północna w odpowiedzi wydaliła inspektorów MAEA, wycofała się z międzynarodowego układu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej i wznowiła prace w reaktorze. Pozwoliło to jej uzyskać wystarczająco dużo plutonu do wyprodukowania kilkunastu bomb nuklearnych.
W październiku ub. roku Korea Północna przeprowadziła podziemną próbę nuklearną, co zdopingowało społeczność międzynarodową do wznowienia wysiłków na rzecz dyplomatycznego rozwiązania konfliktu ze reżimem Kim Dzong Ila.
Źródło: PAP, APTN