Po raz pierwszy w historii floty USA kobieta otrzymała najwyższą możliwą rangę - czterogwiazdkowego admirała. Michelle Janine Howard obejmie niemal najważniejsze stanowisko w US Navy. Dokonała tego w relatywnie młodym wieku 54 lat.
Admirał we wtorek została awansowana na wiceszefową operacji morskich, czyli drugą najważniejszą osobę we flocie USA. Ceremonia odbyła się na narodowym sanktuarium - cmentarzu wojskowym w Arlington na przedmieściach Waszyngtonu.
Kariera dla każdego
Wojsko i media podkreślają, że jej awans to znaczący etap w uznaniu roli kobiet w amerykańskiej armii. Na dodatek Howard jest czarnoskóra, a najwyższe stanowiska w amerykańskim wojsku są zdominowane przez białych.
- Awansowanie Michelle Howard na czterogwiazdkowego admirała jest wynikiem jej błyskotliwej kariery w siłach morskich USA - powiedział sekretarz ds. marynarki w Pentagonie Rey Mabus.
- Jest to wydarzenie warte uwagi, gdyż jest ona pierwszą w historii kobietą na tym stanowisku. Osiągnięcie Michelle Howard jest idealnym przykładem działań marynarki, która dziś - bardziej niż kiedykolwiek - odzwierciedla naród, któremu służy. Naród, w którym u podstaw sukcesu nie leży rasa, płeć czy religia, ale zdolności i umiejętności - stwierdził Mabus.
Droga na szczyt
Howard ukończyła Akademię Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Annapolis w stanie Maryland. Jest pierwszą czarnoskórą kobietą dowodzącą amerykańskim okrętem wojennym. W 1999 r. objęła dowodzenie desantowcem USS Rushmore.
54-letnia pani admirał znana jest przede wszystkim z dowodzenia jednostką specjalną w Zatoce Adeńskiej, która w 2009 r. odbiła z rąk somalijskich piratów kapitana statku towarowego, Richarda Phillipsa. W jego rolę w filmie "Kapitan Phillips" wcielił się w 2013 r. Tom Hanks. Awans Howard jest wynikiem decyzji amerykańskich sił zbrojnych, które w ostatnich latach zezwoliły, by kobiety w armii mogły służyć na okrętach podwodnych oraz walczyć na pierwszej linii frontu. Stopień czterogwiazdkowego admirała jest obecnie najwyższym stopniem wojskowym w US Navy. W teorii istnieje także pięciogwiazdkowy stopień admiralski, jednak od 1976 r. już się go nie nadaje.
Autor: mk//rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: US Navy