Świat

Na białym koniu, poprzez zaśnieżone szczyty. Przejazd Kima zapowiedzią "wielkiej operacji"

Świat

Kim Dzong Un na białym koniu przemierza zbocza świętej góry Pektu
Kim Dzong Un na białym koniu przemierza zbocza świętej góry PektuKCNA
wideo 2/17

Północnokoreańskie media państwowe, powołując się na "świadków wspaniałego momentu rozmyślania przywódcy" doniosły, że Kim Dzong Un planuje "wielką operację". W środę agencja KCNA opublikowała zdjęcia Kima jeżdżącego na białym koniu po zboczach świętej góry Pektu. Fotografiom towarzyszył obszerny opis, podkreślający wagę tego wydarzenia.

Na zdjęciach udostępnionych przez państwową agencję widać Kima, który samotnie na białym koniu przemierza zaśnieżone pola i lasy wokół Pektu. Wulkaniczny szczyt na granicy Chin i Korei Północnej jest najwyższą górą Półwyspu Koreańskiego (2744 m n.p.m.) oraz - jak określa to agencja Reutera - duchową ojczyzną dynastii Kimów.

"Jego podróż przez szczyt góry Pektu jest wydarzeniem wielkiej wagi, który wpłynie na historię koreańskiej rewolucji" - napisała KCNA.

"Wszyscy współpracownicy towarzyszący Kimowi, będący świadkami wspaniałego momentu jego pełnego emocji i szczęścia rozmyślania na szycie Pektu, są pewni, że zbliża się wielka operacja, która znowu zadziwi świat i będzie kolejnym krokiem dla koreańskiej rewolucji" - napisała agencja.

Przejazd Kima "symbolicznym wyrazem buntu"

Nie jest jasne, o jaką konkretnie operację chodzi, ale agencja Reutera zwraca uwagę, że podobne podróże w rejon świętej góry Kim odbywał w czasie większości stojących przed krajem wyzwań politycznych.

W 2017 roku Kim odwiedził to miejsce kilka dni po tym, gdy Pjongjang wystrzelił największą międzykontynentalną rakietę balistyczną oraz kilka tygodni przed noworoczną przemową, w której lider otworzył drzwi dla porozumienia z południowym sąsiadem.

W ubiegłym roku Kim zabrał na Pekt prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina w ramach historycznego szczytu obydwu przywódców.

Analitycy uważają, że symbolika Kima na szczycie Pektu, podkreśla opór północnokoreańskiego reżimu wobec międzynarodowych sankcji i presji wymierzonej przeciw broni nuklearnej i programowi rakiet balistycznych Pjongjangu.

- To jest oświadczenie, symboliczny wyraz buntu - powiedział Joshua Pollack, ekspert do spraw Korei Północnej Middlebury Institute of International Studies w Kalifornii. - Pościg za złagodzeniem sankcji się zakończył. Teraz czas, by ustalić kierunki nadchodzącej polityki na 2020 rok - dodał.

Rozpoznane północnokoreańskie instalacje nuklearnereuters, pap

Autor: ft\mtom / Źródło: Reuters