TVN24 | Świat

"Przywódca Narodu" zakażony koronawirusem. "Jest osobą o silnej woli"

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
elbasy.kz, informburo.kz

Były prezydent Kazachstanu 79-letni Nursułtan Nazarbajew został zakażony koronawirusem. Informację podał oficjalny portal poświęcony przywódcy, który rządził tym krajem przez blisko 30 lat.

"Obecnie pierwszy prezydent Kazachstanu jest w izolacji. Niestety, test Nursułtana Nazarbajewa na zakażenie koronawirusem wykazał wynik pozytywny. Nie ma powodu do niepokoju" - podał w czwartek oficjalny portal przywódcy Elbasy.

W komunikacie poinformowano, że Nazarbajew "kontynuuje pracę zdalnie".

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Kazachski portal Informburo przypomniał, że w czerwcu w Kazachstanie zachorowało trzech przedstawicieli kazachskich władz, w tym minister zdrowia Jelżan Birtanow. Pozytywny wynik testów stwierdzono także u rzecznika obecnego prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa i przewodniczącego niższej izby parlamentu Nurłana Nygmatulina.

Nursułtan Nazarbajew nie przeszedł na emeryturę. Nadal ma wpływ na życie polityczne w kraju elbasy.kz

Tokajew życzył Nazarbajewowi "szybkiego powrotu do zdrowia" i wyraził przekonanie, że pierwszy prezydent przezwycięży tę chorobę. "Niestety, koronawirus nie przeszedł obok naszego Pierwszego Prezydenta. Życzę Nursułtanowi Abiszewiczowi (imię ojca - red.) szybkiego powrotu do zdrowia. Jest osobą o silnej woli, całe życie przezwycięża trudności, więc jestem pewien, że uda mu się pokonać to wyzwanie" - napisał szef państwa na Twitterze.

Rzecznik Nazarbajewa Ajdos Ukibay powiedział dziennikarzom, że w czerwcu Nazarbajew miał bardzo napięty harmonogram zajęć. - Przeprowadził szereg negocjacji dwustronnych, przyjmował urzędników, udzielił wywiadów przedstawicielom mediów krajowych i zagranicznych - wyliczał.

Decydujący wpływ na życie kraju

79-letni Nursułtan Nazarbajew w marcu zeszłego roku ustąpił ze stanowiska po niemal 30 latach rządów. Nadal jednak ma decydujący wpływ na życie polityczne kraju. Na mocy dekretu podpisanego wcześniej przez Tokajewa Nazarbajew udziela między innymi zgody przy mianowaniu większości ministrów, ma również wpływ na mianowanie szefów organów bezpośrednio podporządkowanych i odpowiedzialnych przed prezydentem Kazachstanu. Na liście tej znajdują się administracja głowy państwa, prokuratura generalna, komitet bezpieczeństwa narodowego, gwardia republikańska, służba wywiadu zagranicznego i służba bezpieczeństwa prezydenta.

Nazarbajew ma tytuł Przywódcy Narodu, stoi na czele kazachskiej Rady Bezpieczeństwa oraz partii rządzącej Nur Otan. W marcu zeszłego roku stolica Kazachstanu Astana zmieniła nazwę na Nursułtan, ku czci Nazarbajewa.

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Kazachstanie zbliża się do 16 tysięcy. Z powodu COVID-19 zmarło w tym położonym w Azji Środkowej kraju 97 osób.

Autor:tas

Źródło: elbasy.kz, informburo.kz

Źródło zdjęcia głównego: elbasy.kz

Pozostałe wiadomości