Karmienie piersią może obniżać ryzyko Alzheimera


Karmienie piersią może obniżyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera u kobiet - wynika z najnowszych badań naukowców z USA. Powodem prawdopodobnie są hormony, które organizm matki wytwarza w czasie karmienia.

Do tej pory naukowcy zajmowali się wieloma aspektami wpływu karmienia piersią na ciało kobiety. Jak wykazały dotychczasowe badania, zmniejsza ono ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego, raka piersi i jajników oraz nadciśnienie. Mało uwagi poświęcano jednak powiązaniu tej czynności z chorobą Alzheimera.

Teraz wyniki badania na ten temat opublikowano na łamach "Journal of Alzheimer's Disease". Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge przebadali w sumie 81 kobiet pochodzących z Wielkiej Brytanii. Pod uwagę wzięto wiele czynników, takich jak wiek, historię uzależnień, datę urodzenia pierwszego dziecka i wiek, w którym badane przechodziły menopauzę. Ryzyko Alzheimera u kobiet, które karmiły piersią, było o 64 procent mniejsze niż w przypadku tych, które się na to nie zdecydowały. Należy jednak podkreślić, że korelacja ta była znacznie słabsza u tych kobiet, u których w rodzinach występowały objawy demencji.

Jeden wynik - wiele teorii

Istnieje kilka teorii, dlaczego karmienie piersią może wpływać na chorobę Alzheimera. Pierwsza z nich mówi, że w trakcie tej czynności w organizmie kobiety zmniejsza się stężenie progesteronu, który jest uwalniany w trakcie ciąży. Hormon ten negatywnie wpływa na receptory estrogenowe mózgu, które mogą odgrywać dużą rolę w jego ochronie przed Alzheimerem.

Według drugiej teorii, karmienie piersią może obniżać poziom glukozy w mózgu, dzięki czemu organizm nabywa zwiększonej wrażliwości na insulinę. Z kolei Alzheimer, nazywany czasami "cukrzycą 3 typu" upośledza zdolność organizmu do regulowania poziomu tego hormonu.

Autor: kag/jk / Źródło: The Telegraph, CBS