Karmienie niemowląt "na żądanie" podwyższa ich IQ

Aktualizacja:
 
Sposób karmienia noworodków wpływa na ich inteligencjęsxc.hu

Niemowlaki karmione zawsze, gdy są głodne, mają wyższe IQ i osiągają lepsze wyniki w szkole, niż te karmione planowo, co kilka godzin – wynika z badań naukowców uniwersytetów Essex i Oxford.

Badania wykazały, że dzieci, których matki, przez pierwsze cztery tygodnie życia karmiły je "na żądanie", mają o cztery, pięć punktów wyższe IQ niż te karmione zgodnie z godzinnym harmonogramem.

Butelka, pokarm matki a inteligencja

- Dotyczy to zarówno dzieci karmionych piersią, jak i tych, którym dawano pokarm z butelki – mówi dr Maria Iacovou z Instytutu Analiz Społeczno-Ekonomicznych w Essex University.

Badanie przeprowadzono głównie na ośmiolatkach, ale 5-punktowa różnica w IQ powtarzała się także u pięcio, siedmio i jedenastolatków.

Dotyczy to zarówno dzieci karmionych piersią, jak i tych, którym dawano pokarm z butelki autorzy badań

Wyniki pokazały, że propagowane od lat karmienie "na żądanie", częściej stosują kobiety lepiej wykształcone i sytuowane, żyjące w związkach i dojrzalsze wiekiem.

O przypadku nie ma mowy

Naukowcy spodziewają się, że podobne wyniki otrzymają badając studentów. Ostatecznych wyników jeszcze nie ma.

Badacze dodają jednak, że matki, które karmiły według godzinowego harmonogramu, czerpią więcej radości z rodzicielstwa. Powód: za sprawą regularnego snu są wypoczęte i aktywniejsze.

Badanie prowadzone było przez ponad 20 lat, na około 10 tysiącach dzieci urodzonych w Bristolu, w południowo-zachodniej Anglii.

Wyniki opublikowano w "European Journal of Public Health".

Źródło: Daily Mail

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu