Abramowicz sprzedaje swoje północnoamerykańskie aktywa

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Abramowicz sprzedaje swoje północnoamerykańskie aktywa
Abramowicz sprzedaje swoje północnoamerykańskie aktywa
TVN24
TVN24Abramowicz sprzedaje swoje północnoamerykańskie aktywa

Objęty kanadyjskimi sankcjami rosyjski oligarcha Roman Abramowicz zdecydował się sprzedać swoje północnoamerykańskie aktywa - poinformował rosyjski producent stali Evraz. W Kanadzie od końca czerwca obowiązują przepisy umożliwiające konfiskatę rosyjskich aktywów.

Rosyjski producent stali Evraz, w którym rosyjski oligarcha RomanAbramowicz ma 28 procent udziałów, ogłosił w komunikacie, że rozpoczął przyjmowanie propozycji w sprawie zakupu północnoamerykańskich aktywów, podkreślając jednocześnie, że do zakończenia całego procesu nie będą podawane żadne informacje.

Evraz wszedł na kanadyjski rynek w 2009 roku kupując za około 2,9 miliarda dolarów kanadyjską IPSCO Inc., której częścią była stalownia w Reginie w Saskatchewan. Obecnie zatrudnia ona 1200 osób - przypomniały kanadyjskie media.

Kanada zamraża rosyjskie aktywa

Ostatnie dane kanadyjskiej policji o rosyjskich aktywach zamrożonych w Kanadzie pochodzą z czerwca, podano wówczas kwotę ponad 123 mld dolarów kanadyjskich. Pod koniec lipca tego roku weszły w życie rozwiązania prawne umożliwiające przejmowanie i sprzedaż rosyjskich aktywów w Kanadzie.

Nie ma jeszcze oficjalnych informacji o rozpoczęciu takiego procesu, eksperci cytowani w mediach podkreślali, że pierwsze konfiskaty będą miały charakter testowy, a przedstawiciele kanadyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych mówili w parlamencie, gdy pracowano nad ustawą, że pierwsze decyzje mogą zapaść wkrótce po wejściu ustawy w życie.

Publiczna telewizja CBC podawała, że np. rosyjski bank centralny ma część swoich rezerw w Kanadzie, może to być kwota nawet około 20 miliardów dolarów kanadyjskich. Kanada nałożyła sankcje na Abramowicza w marcu, uznając go za jedną z osób pomagających Władimirowi Putinowi w prowadzeniu wojny przeciwko Ukrainie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: