Ukradli z lotniska kontener ze złotem. Sześć osób w rękach policji

Źródło:
PAP
Kanadyjska policja. Wideo archiwalne
Kanadyjska policja. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Kanadyjska policja. Wideo archiwalneReuters Archive

Kanadyjskie i amerykańskie władze poinformowały w środę, że zatrzymały sześć osób, a trzy kolejne są poszukiwane w związku z kradzieżą złota i waluty o wartości 16 milionów dolarów, do której doszło na lotnisku w Toronto.

Rok po kradzieży wartego 14,5 miliona dolarów transportu złota z międzynarodowego lotniska w Toronto policja ustaliła tożsamość sprawców. Sześciu z nich jest już zatrzymanych i postawiono im zarzuty - poinformowała w środę policja Regionu Peel, gdzie znajduje się lotnisko.

Wśród dziewięciu osób oskarżanych o kradzież jest m.in. pracownik Air Canada, a przedstawiciele policji mówili podczas konferencji prasowej, że właśnie zaangażowanie pracowników tej kanadyjskiej linii lotniczej umożliwiło największą w historii Kanady kradzież złota. Jeden ze sprawców został zatrzymany w USA, nadal poszukiwane są trzy osoby, wystawiono za nimi listy gończe.

Kanadyjska policjaAdobe Stock

Kradzież złota z lotniska w Toronto

17 kwietnia minionego roku z magazynu Air Canada zniknęło 6600 sztabek złota wartych około 14,5 miliona dolarów i około 1,5 miliona dolarów w gotówce, w różnych walutach. Transport przyleciał wcześniej z Zurychu.

Firma, która odpowiadała za dalszy transport na terenie Kanady, zorientowała się, że doszło do kradzieży, gdy jej pracownik pojawił się na lotnisku po odbiór złota. Pracownicy Air Canada próbowali zlokalizować kontener ze złotem, a o godzinie 3 nad ranem następnego dnia powiadomili policję.

Według ustaleń policji pracownik Air Canada wykorzystując sfałszowane dokumenty przewozowe, które były duplikatem dokumentów dla dostawy owoców morza z poprzedniego dnia, wszedł do magazynu, załadował złoto i pieniądze do samochodu dostawczego, po czym wyjechał z lotniska - relacjonowały media. Kierowca jest od września minionego roku w areszcie w USA.

Dochodzenie trwało rok, uczestniczyła w nim także strona amerykańska, ponieważ ustalono, że przestępcy przygotowywali przemyt dużej ilości broni do Kanady z USA.

Policja odzyskała dotychczas 315 tysięcy dolarów. Prowadzący dochodzenie przypuszczają, że to pieniądze pochodzące ze sprzedaży części sztabek złota. Odnaleziono też wyposażenie do przetapiania złota i sześć złotych bransoletek.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock