Karol III nowym królem Kanady. Ogłoszenie nastąpiło podczas specjalnej ceremonii

Źródło:
PAP

Kanada ogłosiła Karola III nowym królem. "Stajemy wobec wielu złożonych wyzwań, dla których nie da się znaleźć rozwiązania bez globalnej współpracy" - oświadczyła gubernator generalna Kanady Mary Simon, która spotkała się w sobotę z premierem Justinem Trudeau i ministrami jego rządu, by podpisać specjalne rozporządzenie i ogłosić proklamację o wstąpieniu na tron.

Proklamację wymieniającą nowego króla Kanady Karola III odczytał podczas uroczystości w Rideau Hall w Ottawie, oficjalnej siedzibie monarchy brytyjskiego i jednocześnie siedzibie gubernator generalnej, Główny Herold Kanady dr Samy Khalid.

Wcześniej w sobotę Rada Akcesyjna podczas posiedzenia w Pałacu Św. Jakuba w Londynie formalnie proklamowała, że w związku ze śmiercią królowej Elżbiety II nowym królem został Karol III. Kanada jest monarchią konstytucyjną i zmiana na tronie brytyjskiego monarchy po śmierci Elżbiety II oznacza, że Karol III automatycznie stał się głową państwa, królem Kanady. Na takie okazje przewidziana jest także specjalna ceremonia.

"Jego Wysokość Król wstępuje na tron w ważnym momencie historii"

Podkreślając stratę, jaką jest odejście królowej Elżbiety II, gubernator generalna Mary Simon wskazała w swoim oświadczeniu na znaczenie tradycji i ciągłości, dodając, że "Jego Wysokość Król wstępuje na tron w momencie historii ważnym dla Kanady i Commonwealthu". "Stajemy wobec wielu złożonych wyzwań, dla których nie da się znaleźć rozwiązania bez globalnej współpracy i oddanego zadaniu przywództwa (…). Mam zaszczyt reprezentować Koronę w Kanadzie i ogłosić wstąpienie na tron Jego Wysokości Króla Karola III - Króla Kanady" - przekazała.

W odrębnym oświadczeniu kanadyjski premier przypomniał o wieloletnich związkach Karola III z Kanadą, zapewniając o "lojalności wobec nowego Króla, Jego Wysokości Króla Karola III".

Kanadyjski protokół jest inny niż brytyjski. Na przykład okres żałoby po śmierci monarchy w Wielkiej Brytanii trwa 12 dni, w Kanadzie - jak przypominali cytowani w mediach specjaliści - 10 dni. To rząd Kanady ogłosi oświadczenie o żałobie. Również parlament federalny będzie miał własną uroczystość po zwołaniu specjalnego posiedzenia przez premiera. Szczegółów jeszcze nie podano. Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września i również na ten dzień planowano wcześniej wznowienie obrad kanadyjskiego parlamentu.

Królowa Elżbieta na spotkaniu z Justinem Trudeau w marcu 2022 rokuTwitter/@Royal Family

Monarcha brytyjski jest głową 14 państw, poza Zjednoczonym Królestwem. Podobne do kanadyjskiej ceremonie ogłoszenia nowego króla odbywają się m.in. w Australii, Nowej Zelandii czy Papui Nowej Gwinei.

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: