TVN24 | Świat

Zmarł Magawa, bohaterski szczur, który przez pięć lat rozminowywał Kambodżę

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kab
Źródło:
TVN24, PAP
W Kambodży zmarł szczur Magawa, który rozminowywał kraj przez 5 lat
W Kambodży zmarł szczur Magawa, który rozminowywał kraj przez 5 latReuters
wideo 2/2
ReutersW Kambodży zmarł szczur "Magawa", który rozminowywał kraj przez 5 lat

W Kambodży zmarł szczur, saper bohater, o imieniu Magawa, który rozminowywał kraj przez pięć lat. W tym czasie wykrył 71 min oraz 38 niewybuchów i niewypałów.

Szczur miał 8 lat. W czasie swojej saperskiej kariery pomógł w oczyszczeniu prawie 200 tysięcy metrów kwadratowych terenu z min i niewybuchów w Kambodży.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W 2020 roku Magawa otrzymał od brytyjskiej organizacji dobroczynnej dla zwierząt PDSA złoty medal za odwagę, który jest przyznawany zwierzętom za szczególne bohaterstwo i poświęcenie w służbie w siłach zbrojnych oraz cywilnych służbach ratunkowych brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Był pierwszym szczurem w 77-letniej historii tej organizacji, który otrzymał to wyróżnienie. Kilka miesięcy temu przeszedł na emeryturę.

Szczurzy zuch z medalemPDSA

Szczury są skuteczne w wykrywaniu min

Szczury są skuteczne w wykrywaniu min, bo są inteligentne i za jedzenie chętnie wykonują powtarzalne czynności. Są małe, więc pole minowe stanowi dla nich mniejsze niebezpieczeństwo, są też szybsze niż np. wykrywacz metali. Magawa mógł na przykład przeszukać obszar wielkości kortu tenisowego w zaledwie 30 minut, w czasie gdy człowiekowi z wykrywaczem metalu zajęłoby to nawet cztery dni. Szkolenie szczura trwa rok około pół godziny dziennie. Gdy szczury znajdą minę, informują o tym swoich opiekunów, drapiąc w miejscu wykrytego ładunku.

Szczur MagawaPDSA

Szacuje się, że w latach 1975-1998 w Kambodży rozstawiono od czterech do sześciu milionów min, w wyniku których zginęło ponad 64 tysiące ludzi.

Autor:pp/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PDSA