Ciepłe słowa dla Justyny Kowalczyk od jej wieloletniej rywalki Marit Bjoergen

Źródło:
Dagbladet, tvn24.pl
Wpis Justyny Kowalczyk po śmierci Kacpra Tekielego
Wpis Justyny Kowalczyk po śmierci Kacpra Tekielego
TVN24, Facebook/Justyna Kowalczyk - oficjalna strona
Wpis Justyny Kowalczyk po śmierci Kacpra TekielegoTVN24, Justyna Kowalczyk - oficjalna strona

Marit Bjoergen, utytułowana norweska biegaczka narciarska złożyła kondolencje Justynie Kowalczyk, która parę dni temu w tragicznych okolicznościach straciła męża. Wspinacz Kacper Tekieli, z którym polska mistrzyni pobrała się niespełna trzy lata temu, zginął pod lawiną w Szwajcarii.

17 maja w szwajcarskich Alpach zginął 38-letni Kacper Tekieli, specjalista od wspinaczki górskiej, prywatnie mąż Justyny Kowalczyk. Sportowiec zginął w lawinie. Jego ciało odnaleziono w czwartek.

W tym trudnym czasie pod adresem Justyny Kowalczyk płynął słowa wsparcia, nie tylko z Polski. Ciepłe myśli polskiej mistrzyni przesłała między innymi jej wieloletnia rywalka, Marit Bjorgen. 43-letnia Norweżka uczyniła to za pośrednictwem portalu norweskiego dziennika "Dagbladet".

"To bardzo smutna wiadomość. Justynie i jej rodzinie składam najszczersze kondolencje" - napisała Marit Bjoergen w SMS-ie wysłanym do redakcji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ostatnie zdjęcie i fragment rozmowy. "Dobranoc, mój cudowny Kacperku"

Tragiczna śmierć polskiego wspinacza

Kacper Tekieli był uczestnikiem programu Polski Himalaizm Zimowy (2010-2015) i w ramach tego projektu brał udział w wyprawach na Makalu oraz Broad Peak Middle. W 2016 roku uczestniczył z Pawłem Karczmarczykiem w akcji ratunkowej na Shivling w indyjskich Himalajach na wysokości 6543 metrów.

W Tatrach przeszedł około 300 dróg wspinaczkowych, wiele samotnie, pokonując najważniejsze ściany polskich i słowackich szczytów. Wspinał się także w Alpach (słynna "trylogia alpejska" północnych ścian: Eiger, Matternhorn, Grandes Jorases), na Alasce, na Kaukazie, w Norwegii.

Justyna Kowalczyk-Tekieli to najlepsza polska biegaczka narciarska w historii. Lista jej osiągnięć jest wyjątkowo długa: to dwukrotna mistrzyni olimpijska (2010 Vancouver - 30 kilometrów techniką klasyczną, 2014 Soczi - 10 kilometrów techniką klasyczną), dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna medalistka olimpijska, ośmiokrotna medalistka mistrzostw świata, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata oraz czterokrotna zwyciężczyni prestiżowego Tour de Ski.

Kacper Tekieli poślubił Justynę Kowalczyk 24 września 2020 roku. 2 września 2021 roku urodził się ich syn Hugo.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: Dagbladet, tvn24.pl