Świat

Serce byłego króla Hiszpanii zoperowane

Świat


Były król Hiszpanii 81-letni Juan Carlos przeszedł w sobotę operację serca w madryckiej klinice Quiron. Szpital poinformował, że operacja wszczepienia trzech bypassów przebiegła bez żadnych komplikacji.

Były monarcha Juan Carlos Burbon przyjechał do madryckiej kliniki Quiron w piątek wieczorem. Do zgromadzonych w tym miejscu dziennikarzy powiedział: - Zobaczycie, jak będę stąd wychodził.

Pałac królewski Zarzuela nie podał oficjalnie, na czym miał polegać zabieg. Źródła cytowane przez dziennik "El Pais" informują, że operację serca zaplanowano w czerwcu podczas badań okresowych, w związku z czym prawdopodobnie nie była ona poważna. Od tamtego czasu były król prowadził normalne życie, między innymi podróżował.

W czerwcu Juan Carlos I całkowicie wycofał się z hiszpańskiego życia publicznego. Sprawował urząd króla Hiszpanii przez blisko 39 lat. W 2014 roku ustąpił z tronu, który objął jego syn Filip VI.

Juan Carlos urodził się w Rzymie w 1938 roku, w czasie hiszpańskiej wojny domowej. Do Hiszpanii przybył dekadę później. W 1975 roku, dwa dni po śmierci wieloletniego dyktatora generała Francisco Franco, wstąpił na tron, co oznaczało przywrócenie monarchii w tym kraju. Franco już wcześniej zapowiedział, że po jego śmierci najwyższą władzę w państwie obejmie Juan Carlos.

Autor: tas,momo\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości