TVN24 | Świat

Długo się wstrzymywali. Chiny gratulują Bidenowi

TVN24 | Świat

Autor:
mtom
Źródło:
PAP

Po długim okresie wstrzymywania się przywódca Chin Xi Jinping pogratulował Joe Bidenowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA. Xi Jinping ocenił, że stabilny rozwój relacji chińsko-amerykańskich leży w interesie całego świata.

- Promowanie zdrowego i stabilnego rozwoju relacji chińsko-amerykańskich nie tylko służy fundamentalnym interesom mieszkańców obu krajów, lecz jest również spełnieniem powszechnych oczekiwań społeczności międzynarodowej – napisał do Bidena chiński przywódca, cytowany przez Xinhua.

Xi wyraził nadzieję, że oba kraje będą działały w myśl zasady unikania konfliktów i konfrontacji, a także wzajemnego szacunku i obustronnie korzystnej współpracy, oraz że poradzą sobie z dzielącymi je różnicami i połączą siły z innymi państwami na rzecz promocji światowego pokoju i rozwoju.

Tego samego dnia wiceprzewodniczący ChRL Wang Qishan wysłał notę gratulacyjną do Kamali Harris, która kandydowała w wyborach wspólnie z Bidenem i według prognoz zostanie wiceprezydentem USA – podała Xinhua.

Pekin długo wstrzymywał się z oficjalnymi gratulacjami dla Bidena, który w ocenie amerykańskich mediów zapewnił sobie wystarczającą liczbę głosów elektorskich, by zostać kolejnym prezydentem USA. 13 listopada kandydatowi demokratów pogratulował rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin.

Nie jest jasne, dlaczego przywódca Chin tak długo zwlekał z gratulacjami, ale zdaniem niektórych komentatorów Pekin chciał uniknąć pogorszenia stosunków z obecnym prezydentem Donaldem Trumpem, który nie uznał swojej porażki.

Autor:mtom

Źródło: PAP