Prezydent USA Joe Biden odwiedzi Polskę. Wstępny plan wizyty

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden odwiedzi Polskę w dniach 20-22 lutego - ogłosił w piątek Biały Dom. Spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, by porozmawiać o współpracy dwustronnej oraz o naszych zbiorowych wysiłkach dla wsparcia Ukrainy oraz wzmocnienia odstraszania NATO - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Prezydent Biden chce wysłać "mocny sygnał" - przekazał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

- Między 20 a 22 lutego prezydent Joe Biden będzie w Polsce. Spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, by porozmawiać o współpracy dwustronnej oraz o naszych zbiorowych wysiłkach dla wsparcia Ukrainy oraz wzmocnienia odstraszania NATO - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. 

Biden ma również spotkać się z przywódcami Bukaresztańskiej Dziewiątki. - Dodatkowo, prezydent Biden wygłosi przemówienie przed rocznicą brutalnej i niesprowokowanej inwazji na Ukrainę, odnosząc się do tego, jak Stany Zjednoczone zmobilizowały świat, by wesprzeć naród ukraiński, który broni swojej wolności i demokracji - dodała.

Kirby: mocny sygnał prezydenta USA

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział, że prezydent chce w ten sposób wysłać "mocny sygnał" o determinacji USA w sprawie dalszego wsparcia zbrojeniowego, finansowego i gospodarczego dla Ukrainy.

- Wiemy, że te następne tygodnie i miesiące będą trudne i kluczowe, zwłaszcza dla ich sił zbrojnych i Stany Zjednoczone będą nadal je wspierały - zaznaczył. Dodał, że Biden bardzo wyraźnie zapowie, że USA pozostaną przy Ukrainie tak długo, jak to konieczne.

Pytany, czy Biden uda się też na Ukrainę, Kirby odpowiedział, że nie ma do ogłoszenia żadnych kolejnych przystanków w podróży prezydenta.

Wizyta Bidena w Polsce. Plan spotkań

"Na moje zaproszenie z kolejną wizytą do Polski przyjedzie Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Polska będzie też współgospodarzem szczytu wschodniej flanki NATO i USA. Nasze relacje sojusznicze są silniejsze niż kiedykolwiek" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. 

Planowana wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce była w ubiegłym tygodniu przedmiotem rozmów szefa Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Marcina Przydacza z przedstawicielami Białego Domu i Departamentu Stanu. Przydacz stwierdził, że podczas rozmów dokonano dużych postępów w ustalaniu szczegółów wizyty.

- Nie podjąłem jeszcze decyzji, kiedy polecę do Polski, ani nie jestem nawet jeszcze pewny, że polecę - mówił jeszcze w czwartek Biden dziennikarzom przed Białym Domem. Pytany wówczas, czy odwiedzi też Ukrainę, odparł, że "jest możliwość, że poleci do Polski, ale to wszystko".

Prezydent USA Joe BidenPAP/EPA/Andrew Harrer

W piątek, już po ogłoszeniu przez Biały Dom decyzji o wizycie Bidena w Polsce, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy Marcin Przydacz na wieczornej konferencji prasowej opowiadał o planach wizyty amerykańskiego przywódcy.

- W pierwszej kolejności spotkanie dwustronne z prezydentem Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Rozmowy oczywiście będą dotyczyły spraw natury bezpieczeństwa, ale także spraw, które są dzisiaj na agendzie stosunków polsko-amerykańskich - mówił minister Przydacz.

Joe Biden przyleci do Polski. Relacja reportera TVN24 Arkadiusza Wierzuka
Joe Biden przyleci do Polski. Relacja reportera TVN24 Arkadiusza WierzukaTVN24

Przemówienie do Polaków, szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki

- Pan prezydent Joe Biden planuje także w Polsce wygłosić przemówienie. Przemówienie do Polaków, przemówienie podkreślające rolę Polski i Polaków w kontekście tego kryzysu, który odgrywa się na wschód od naszych granic, w kontekście stabilizującej roli, jaką Polska i Polacy odgrywają w tej trudnej dla całego świata sytuacji. Jednocześnie to wystąpienie, jak wskazują nasi amerykańscy sojusznicy, będzie dotyczyło szerszej tematyki architektury bezpieczeństwa całego regionu - zapowiedział.

- Następnego dnia, 22 lutego, w uzgodnieniu ze stroną amerykańską, ale także w uzgodnieniu z naszymi partnerami i sojusznikami ze wschodniej flanki NATO, pan prezydent będzie współgospodarzem szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki. (…) Tutaj w Warszawie spotkają się liderzy Polski, Stanów Zjednoczonych, ale także wszystkich państw wschodniej flanki NATO. Pokazuje to, że dziś Polska staje się takim centrum dyplomatycznym, centrum dyskusji o tym, co jako NATO, co jako wschodnia flanka NATO możemy zaradzić na te wyzwania natury bezpieczeństwa - dodał.

Prezydent USA Joe BidenShutterstock

Wspominając zeszłoroczną wizytę Bidena w Polsce, Przydacz wskazał, że "to pokazuje w jakim momencie dziejowym znajdujemy się". - Za dwa tygodnie będzie rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ten rok wiele nas nauczył, pokazał, na kogo możemy liczyć w relacjach sojuszniczych, ale pokazuje to też intensywność relacji polsko-amerykańskich. Nigdy w historii III Rzeczpospolitej nie zdarzyło się tak, aby prezydent Stanów Zjednoczonych w ciągu roku dwukrotnie odwiedzał Polskę - powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej.

Joe Biden w Polsce w 2022 roku

Joe Biden jako prezydent Stanów Zjednoczonych odwiedził Polskę po raz pierwszy, i jak dotąd jedyny, pod koniec marca zeszłego roku. Oprócz oficjalnych spotkań z władzami, w tym z prezydentem Andrzejem Dudą, przywódca rozmawiał też z amerykańskimi żołnierzami oraz uchodźcami z Ukrainy.

- Dziś Rosja zdławiła demokrację i chce zrobić to gdzie indziej, nie tylko na własnej ziemi. Celem Putina jest powiedzenie, że denazyfikuje Ukrainę. To kłamstwo, cyniczne kłamstwo, o czym on wie. Jest to też obrzydliwość - mówił wówczas w czasie kończącego wizytę przemówienia na Zamku Królewskim.

Autorka/Autor:ft / prpb, now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock