Irackie siły rządowe kontynuują pierwszą fazę ofensywy na Mosul kontrolowany przez dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS). Przed walką o samo miasto doborowe jednostki muszą przejąć jeszcze dwie miejscowości na wschód od Mosulu.
Zanim oddziały wkroczą od wschodu do aglomeracji Mosulu - ostatniego bastionu tzw. Państwa Islamskiego w Iraku - muszą odbić już tylko dwie miejscowości, Bazwaję oraz Gogdżali - powiedział agencji AFP jeden z dowódców elitarnych sił irackiej armii. - Jeśli nam się to uda, będziemy już kilkaset metrów od Mosulu - dodał.
Wznowione działania
W poniedziałek irackie jednostki specjalne wznowiły działania w ramach ofensywy, które wstrzymały w zeszłym tygodniu. Działania zostały wstrzymane, ponieważ jednostki specjalne posuwały się naprzód szybciej niż siły na innych frontach.
Jak wyjaśniła AFP, siły rządowe oraz kurdyjscy bojownicy (peszmergowie) posuwają się w stronę wschodniej części miasta, na lewo od przepływającej przez Mosul rzeki Tygrys. Nacierają tam na trzech frontach: od wschodu, południa i północy.
Jednocześnie jednostki paramilitarne zdominowane przez szyickie milicje kontynuują ofensywę na zachód od miasta. Jak zapowiadał premier Iraku Hajder al-Abadi mają one nie wkraczać do zamieszkanego głównie przez sunnitów Mosulu. Według premiera do miasta wejdą tylko iracka armia rządowa i policja. Ma to uciszyć obawy, że operacja mogłaby przerodzić się w konflikt o podłożu religijnym.
Cel: odzyskanie miasta Tall Afar
Celem sił walczących na zachodzie jest odzyskanie leżącego 50 km od Mosulu miasta Tall Afar. Ma to zablokować dżihadystom możliwość przebicia się do Syrii, a zwłaszcza Ar-Rakki - kolejnego bastionu IS, a także odciąć trasy zaopatrzenia dla bojowników w Rakce i Mosulu.
W sobotę o rozpoczęciu ofensywy na Tall Afar poinformowała wspierana przez Iran szyicka milicja Haszid Szaabi. Zaangażowanie tego irackiego ugrupowania w walkę może wzbudzić niepokój USA i innych członków międzynarodowej koalicji wspierającej irackie siły w walce z IS. Jak prognozował Reuters, rosną obawy, że prócz walki z dżihadystami ta szyicka milicja może się również zwrócić przeciw sunnickiej ludności w rejonie Mosulu.
Z danych ONZ wynika, że w Mosulu żyje obecnie 1,5 mln mieszkańców. Według różnych źródeł w mieście przebywa 3-8 tys. bojowników IS.
Ofensywa na Mosul. Pod ziemią sieć tuneli dżihadystów (26.10.16)
Autor: KB/kk / Źródło: PAP