Misja zięcia Trumpa. Ma promować plan pokojowy


Zięć i doradca prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw Bliskiego Wschodu Jared Kushner spotkał się we wtorek z królem Jordanii Abdullahem II, by przedstawić nowy plan pokojowy w sprawie Bliskiego Wschodu i omówić sytuację w Strefie Gazy - poinformował Biały Dom.

Kushnerowi w podróży towarzyszy Jason Greenblatt, negocjator Trumpa do spraw Bliskiego Wschodu. Zadaniem doradców prezydenta jest omówienie sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy oraz inicjatyw Białego Domu dotyczących rozwiązania konfliktu pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami.

Ma rozmawiać o "planie pokojowym"

O planie podróży Kushnera i Greenblatta na Bliski Wschód Biały Dom poinformował w środę, zapowiadając, że amerykańska delegacja uda się do Izraela, Egiptu i Arabii Saudyjskiej, by promować plan pokojowy, którego administracja Trumpa jeszcze nie ujawniła.

Proces pokojowy na Bliskim Wschodzie utknął w martwym punkcie, gdy 6 grudnia 2017 roku Trump ogłosił, że USA uznają Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło wkrótce potem uchwałę domagającą się anulowania decyzji Trumpa, a skupiająca 57 państw Organizacja Współpracy Islamskiej oświadczyła, że uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela oznacza "jawną agresję". Palestyńczycy uznali, że decyzja Trumpa dyskwalifikuje amerykańską administrację jako mediatora w konflikcie bliskowschodnim.

Autor: kg\kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: