Odpowiedzi polskiego kandydata na komisarza UE do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego na dodatkowe pytania nie przekonały przedstawicieli grup politycznych w europarlamencie, którzy opowiedzieli się w poniedziałek za zorganizowaniem kolejnego wysłuchania.
Koordynatorzy grup politycznych i szef komisji rolnej uznali w poniedziałek, że odpowiedzi polskiego kandydata na komisarza do spraw rolnictwa Janusza Wojciechowskiego nie są wystarczające.
Konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego dała zielone światło dla kolejnego wysłuchanie Polaka. To formalny krok, co do którego jest zgoda polityczna najważniejszych grup politycznych w europarlamencie.
Wysłuchanie Wojciechowskiego odbędzie się we wtorek przed południem.
To jego ostatnia szansa, żeby zdobyć przychylność eurodeputowanych. W przeciwnym razie może on nie dostać pozytywnej rekomendacji do zasiadania w Komisji Europejskiej.
Pisemne odpowiedzi okazały się niewystarczające
Koordynatorzy komisji rolnej Parlamentu Europejskiego podejmowali w poniedziałek decyzję w sprawie polskiego kandydata na unijnego komisarza rolnictwa, ponieważ jego przesłuchanie w zeszłym tygodniu nie przekonało większości w PE.
Europosłowie zażądali, aby odpowiedział na dodatkowe pytania pisemnie.
Zielone światło dla Wojciechowskiego od koordynatorów komisji rolnictwa mogło zakończyć procedurę jego przesłuchania.
"Mamy znakomitego kandydata"
PiS chce walczyć o Janusza Wojciechowskiego, by nie stracić teki rolnej.
Premier Mateusz Morawiecki pytany w niedzielę w telewizji w Polsce, czy jeśli Wojciechowski nie zostanie zaakceptowany, Polska zgłosi następnego kandydata, odpowiedział: - Nie zakładam takiej opcji, uważam, że mamy znakomitego kandydata. Sprzeciw wobec tej kandydatury wynika, jego zdaniem, z zacietrzewienia politycznego w Parlamencie Europejskim.
Pierwsze przesłuchanie ocenione jako słabe
Ubiegłotygodniowe przesłuchanie polskiego kandydata zostało ocenione przez większość w PE jako słabe. Eurodeputowani wskazywali, że udzielał on wymijających, ogólnych odpowiedzi, deklarując gotowość do dialogu zamiast przedstawiać konkrety. Wojciechowski bronił się, że jego podejście wynikało z faktu, że na stole jest propozycja reformy Wspólnej Polityki Rolnej i nie może zmienić tego faktu. PE jest podzielony w sprawie tego projektu i na razie nie wypracował wobec niego swojego stanowiska.
Co dalej?
Do otrzymania pozytywnej oceny potrzebne jest poparcie koordynatorów reprezentujących co najmniej dwie trzecie członków komisji. Jeśli po drugim wysłuchaniu takiej większości za Wojciechowskim nie będzie, wówczas zwoływane jest zebranie wszystkich członków komisji, którzy podejmą decyzję w tajnym głosowaniu, zwykłą większością głosów. Negatywna rekomendacja nie oznacza automatycznego odrzucenia kandydatury, ale w praktyce w przeszłości sprowadzała się do prośby o wymianę kandydata. Polak jest pierwszym kandydatem do Komisji Ursuli von der Leyen, który będzie drugi raz odpowiadał na posiedzeniu komisji na pytania europosłów. Przesłuchania za pierwszym razem nie przeszła też szwedzka kandydatka na komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson i kandydatka na komisarz ds. rynku wewnętrznego, Francuzka Sylvie Goulard.
Autor: momo//rzw / Źródło: PAP