Zadziwiające Pytanie do Sanny Marin i Jacindy Ardern

Źródło:
BBC, Reuters
Nietypowe pytanie podczas wspólnej konferencji Sanny Marin i Jacindy Adern w Auckland
Nietypowe pytanie podczas wspólnej konferencji Sanny Marin i Jacindy Adern w Auckland Reuters/tvn24.pl
wideo 2/3
Nietypowe pytanie podczas wspólnej konferencji Sanny Marin i Jacindy Adern w Auckland Reuters/tvn24.pl

Premier Finlandii Sanna Marin i premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern musiały stawić czoła nietypowemu pytaniu podczas środowej konferencji prasowej w Auckland. Jeden z dziennikarzy próbował dociec, czy spotkały się dlatego, że są w podobnym wieku. Szefowa nowozelandzkiego rządu szybko błyskotliwie odpowiedziała.

Premier Finlandii Sanna Marin jest pierwszym szefem fińskiego rządu, który oficjalnie odwiedza Nową Zelandię. W środę Marin wystąpiła na wspólnej konferencji prasowej z premier Jacindą Ardern. Podczas spotkania z mediami padło nietypowe pytanie.

- Wiele osób zastanawia się, czy spotykacie się tylko dlatego, że jesteście w podobnym wieku, i wiecie, że w związku z tym wiele was łączy, czy może Nowozelandczycy rzeczywiście mogą spodziewać się w przyszłości więcej umów między naszymi krajami? - zapytał dziennikarz nowozelandzkiego radia Newstalk ZB.

Cięta riposta

Ardern szybko przerwała reporterowi. - Zastanawiam się, czy ktoś kiedykolwiek zapytał Baracka Obamę i Johna Keya, czy spotykali się dlatego, że byli w podobnym wieku - odparła.

Były prezydent USA Barack Obama i były premier Nowej Zelandii John Key są rówieśnikami. Obaj urodzili się w 1961 roku w odstępie zaledwie kilku dni. Dla porównania między Sanną Marin (37 lat) a Jacindą Ardern (42 lata) jest pięć lat różnicy.

- Oczywiście mamy większy odsetek mężczyzn w polityce, taka jest rzeczywistość. Jednak to, że spotykają się dwie kobiety nie wynika tylko i wyłącznie z ich płci - stwierdziła Ardern.

Wskazała następnie na relacje handlowe między Finlandią i Nową Zelandią. - Nasze spotkanie jest szansą, by naprawdę wykorzystać możliwości gospodarcze między naszymi krajami - powiedziała Ardern. - Naszym zadaniem jest wspieranie tego procesu, bez względu na płeć - dodała.

Sanna Marin zgodziła się z przedmówczynią. - Spotykamy się, bo jesteśmy premierkami - skwitowała. Marin.

Autorka/Autor:momo/kg

Źródło: BBC, Reuters