Poszedł w ślady ojca. Izrael ma nowego prezydenta

Autor:
mjz\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Izraelski parlament wybrał na prezydenta Icchaka Hercoga z Izraelskiej Partii Pracy (Awoda). Tym samym poszedł on w ślady swego ojca Chaima Hercoga, który piastował ten urząd przez dekadę. Rola prezydenta jest w Izraelu w dużej mierze ceremonialna, ma między innymi promować jedność wśród grup etnicznych i religijnych.

60-letni Hercog został wybrany 87 głosami w liczącym 120 miejsc Knesecie. Zastąpił na tym stanowisku Reuwena Riwlina, który był prezydentem od 2014 roku. 26 głosów otrzymała rywalka Herzoga – Miriam Perec, pedagog bez doświadczenia w polityce, ale popularna w izraelskim społeczeństwie matka dwóch żołnierzy poległych w akcji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Hercog, prawnik z wykształcenia, jest od trzech lat dyrektorem Agencji Żydowskiej, organizacji działającej na całym świecie na rzecz Izraela i imigracji Żydów do tego państwa. Przyszły "pierwszy obywatel" pochodzi ze znanej syjonistycznej rodziny. Jest synem generała i prezydenta Izraela urzędującego w latach 1983-1993 Chaima Hercoga oraz wnukiem urodzonego w Łomży Icchaka Halewiego Hercoga, pierwszego aszkenazyjskiego rabina Izraela.

Mimo że rola prezydenta Izraela jest w dużej mierze reprezentacyjna i formalna, odgrywa on kluczową rolę w decydowaniu, kto otrzyma misję utworzenia rządu po wyborach. Prezydent ma również prawo do ułaskawienia skazanych, co może okazać się istotne, gdyby premier Benjamin Netanjahu został skazany w toczącym się procesie korupcyjnym. Przed głosowaniem Hercog odmówił odpowiedzi, czy rozważy ułaskawienie Netanjahu, który sam nie poparł żadnego z kandydatów.

W ciągu 15 lat spędzonych w Knesecie Hercog stał się znany z łagodnego usposobienia. Prowadził pełne szacunku kampanie wyborcze i nie brał udziału w agresywnych przepychankach politycznych. - Zamierzam być prezydentem wszystkich – powiedział po podliczeniu głosów.

- Niezbędne, naprawdę niezbędne, jest dbanie o rany, które ostatnio otworzyły się w naszym społeczeństwie – powiedział Hercog w izraelskim parlamencie, przyjmując nominację. Nawiązał w ten sposób do eskalacji napięcia między Izraelem a Strefą Gazy. - Musimy bronić międzynarodowej pozycji Izraela i jego dobrego imienia w rodzinie narodów, zwalczać antysemityzm i nienawiść do Izraela oraz chronić filary naszej demokracji – mówił dalej.

Swój urząd obejmie na początku lipca.

Autor:mjz\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości