TVN24 | Świat

"Naród musi wiedzieć, że rząd jest przy nim". Przegłosowano pakiet pomocowy Bidena

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kab
Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów USA zatwierdziła pakiet pomocowy w wysokości 1,9 biliona dolarów, który zgodnie z planami prezydenta Joe Bidena ma być rozdysponowany wśród Amerykanów najbardziej dotkniętych skutkami epidemii COVID-19. Projekt ustawy został skierowany do Senatu.

Za przyjęciem pakietu pomocowego, który "ma stymulować wzrost gospodarczy w warunkach epidemii" i za którym opowiadał sie już podczas kampanii prezydenckiej Biden, głosowało 219 deputowanych. Przeciwko było 212.

Szczepienia, lekarstwa i pomoc dla najbiedniejszych

Projekt ustawy zakłada finansowanie z budżetu państwa kampanii szczepień, a także lekarstw i usług medycznych związanych z epidemią, przewiduje również dalszą pomoc dla gospodarstw domowych, zapomogi w wysokości 1400 dolarów USA dla najmniej zarabiających i dodatkowe zasiłki dla bezrobotnych w wysokości 400 dolarów, które będą wypłacane przez władze federalne do 29 sierpnia, a także system subwencji dla osób doświadczających problemów z opłatą czynszu czy podatku od nieruchomości. Pakiet przewiduje również wsparcie finansowe dla samozatrudnionych i małych firm.

Przegłosowanie projektu ustawy o zwalczaniu skutków epidemii jest pierwszym legislacyjnym zwycięstwem Joe Bidena, który podczas kampanii prezydenckiej obiecywał rozszerzenie pomocy państwa dla ludności - zaznacza Reuters.

"Wbrew intencjom demokratów nie udało się jednak przyjąć rozwiązań podnoszących płacę minimalną, a przed nimi jeszcze cała batalia o przyjęcie projektu ustawy przez Senat, gdzie republikanie i demokraci mają po 50 mandatów" - pisze agencja. Reuters podkreśla, że wiceprezydent Kamala Harris, która przewodniczy obradom Senatu, będzie musiała wykazać się dużą zręcznością, by głosowanie zakończyło się sukcesem dla jej i Bidena obozu politycznego.

- Naród amerykański musi wiedzieć, że jego rząd jest w tych trudnych chwilach przy nim - powiedziała w trakcie debaty nad projektem przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Stany Zjednoczone są krajem, który wyjątkowo ciężko przechodzi epidemię. Od marca ubiegłego roku odnotowano łącznie 28,5 miliona zakażeń, a z powodu COVID-19 zmarło już 510 tysięcy Amerykanów.

"To wyrzucanie pieniędzy w błoto"

Republikanie, którzy w przeszłości poparli epidemiczny pakiet pomocowy, podkreślali podczas debaty w Kongresie, że wiele elementów bidenowskiego planu wychodzenia z kryzysu, świadczy o rozrzutności i nie jest podyktowane koniecznością. Jako przykład podano budowę ze środków przewidzianych w ustawie autostrady w pobliżu okręgu wyborczego Nancy Pelosi, która w Kongresie reprezentuje San Francisco. - To wyrzucanie pieniędzy w błoto - mówił lider frakcji Republikanów w izbie niższej Kevin McCarthy podczas debaty.

W ocenie amerykańskich mediów przyjęcie pakietu pomocowego przez Izbę Reprezentantów w wersji zaproponowanej przez prezydenta Bidena to próba generalna przed kolejnymi odsłonami walki w Kongresie o ustawy regulujące kwestie związane z polityką migracyjną i klimatyczną.

Kierownictwo Partii Demokratycznej nie kryje, że chciałoby, aby zawierająca pakiet pomocowy ustawa o zwalczaniu skutków epidemii weszła w życie w połowie marca w związku z tym, że specjalne zasiłki dla bezrobotnych oraz inne formy wsparcia, które przyjęto w poprzednim programie, wygasają pod koniec marca.

Autor:mart/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: