Ekspert: porozumienie opóźni uzyskanie przez Iran broni atomowej nawet o 15 lat

wikipedia.org | Hamed SaberNatanz, jeden z centralnych punktów irańskiego programu

Porozumienie zawarte latem ubiegłego roku przez światowe mocarstwa z Iranem opóźni o 10-15 lat uzyskanie przez ten kraj broni nuklearnej - ocenił we wtorek szef londyńskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) John Chipman.

- Rok 2015 był dość dobrym rokiem w kwestii nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia głównie dlatego, że doszło do podpisania układu tzw. grupy 5+1 (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) z Iranem - powiedział AFP Chipman na marginesie prezentacji tegorocznej edycji rocznika IISS "The Military Balance", zawierającego dane na temat potencjałów wojskowych wszystkich państw świata.

- Było wiele głosów sceptycznych co do tego, czy jest to dobry układ, lecz jest zgoda co do faktu, że porozumienie to pozwoli przynajmniej na opóźnienie na lata, może na 15 lat, uzyskanie przez Iran broni atomowej, co jest dobrą wiadomością w kwestii nierozprzestrzeniania broni - podkreślił.

Porozumienie z Iranem

Spełnienie przez Iran wszystkich warunków układu zawartego w lipcu 2015 roku pozwoliło na zniesienie sankcji gospodarczych i finansowych nałożonych na Teheran w związku z jego programem atomowym.

Spór o ten program trwał ponad 12 lat. Zachód nakładał lub zaostrzał sankcje wobec Iranu od 10 lat, by zmusić ten kraj do rezygnacji z rozwijania programu nuklearnego, który według zachodnich rządów miał na celu budowę broni jądrowej. Teheran temu zaprzeczał. W wyniku samego tylko embarga naftowego Iran tracił rocznie około 40 mld dolarów.

[object Object]
Iran rozwija program rakiet balistycznychTasnim News Agency,CC BY-SA 4.0,Hossein Velayati/Wikipedia(CC BY SA 3.0)
wideo 2/17

Autor: kło / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org | Hamed Saber

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości