MSZ Iranu: chcemy wrócić do negocjacji dotyczących umowy nuklearnej przed listopadem

Źródło:
PAP

Zakładamy wznowienie rozmów dotyczących umowy nuklearnej przed początkiem listopada - zadeklarował w poniedziałek rzecznik irańskiego MSZ Said Chatibzadeh. Prowadzone ze światowymi mocarstwami negocjacje zostały zawieszone na początku sierpnia.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Negocjacje między Iranem i delegacjami Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin, Rosji oraz Unii Europejskiej, a także pośrednio USA, zostały przerwane na początku sierpnia, gdy władzę w Teheranie objął nowy prezydent Ebrahim Raisi.

Rzecznik irańskiego MSZ Said Chatibzadeh ocenił, że powrót do rozmów nie powinien zająć więcej niż 90 dni, czyli ich wznowienie powinno nastąpić przed początkiem listopada.

CZYTAJ WIĘCEJ: USA wzywają nowego prezydenta Iranu do powrotu do rozmów nuklearnych

Porozumienie nuklearne z 2015 roku

Zawarta w 2015 roku umowa nuklearna między Teheranem a światowymi mocarstwami przewidywała ograniczenie wzbogacania i produkcji uranu przez Iran w zamian za zniesienie nałożonych na ten kraj międzynarodowych sankcji.

W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał swój kraj z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje. Iran również przestał wywiązywać się z nałożonych na niego ograniczeń.

Biden jako nowy prezydent zadeklarował chęć powrotu do układu z Iranem. Do tej pory odbyło się sześć rund toczących się w Wiedniu rozmów dotyczących powrotu do umowy.

Minister spraw zagranicznych Iranu Hosein Amir-Abdollahijan powiedział w sobotę wieczorem w państwowej telewizji, że jeżeli Amerykanie naprawdę chcą powrócić do rozmów, powinni uwolnić 10 mld dolarów zamrożonych irańskich aktywów, jako "gest dobrej woli".

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas odniósł się do słów szefa irańskiej dyplomacji, podkreślając, że odrzuca "stawianie przez Iran nowych warunków wznowienia rozmów".

Irański program nuklearnyPAP/Reuters/Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:mjz, karol

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: