Iran i Afganistan. Starcie na granicy. Media: nie żyją pogranicznicy

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP

W sobotę doszło do zbrojnego starcia między Iranem a Afganistanem na granicy tych państw. Obie strony oskarżają się nawzajem o rozpoczęcie wymiany ognia - podała Associated Press. Według portalu gazety "Tehran Times" zginęło trzech irańskich pograniczników, natomiast afgańskie MSW twierdzi, że po każdej ze stron zginęła jedna osoba.

Irańska państwowa agencja prasowa IRNA podała, że siły Iranu zadały ciężkie straty afgańskim talibom.

Spór o rzekę

W ostatnich tygodniach - jak zauważa agencja AP - prezydent Iranu Ebrahim Raisi ostrzegał władze w Kabulu przed próbami pogwałcenia praw Iranu do wody z rzeki Helmand, która ma źródła w górach Hindukuszu w Afganistanie. Oba państwa podpisały przed 30 laty umowę, na mocy której Afganistan jest zobowiązany dostarczać Iranowi 820 milionów metrów sześciennych wody rocznie - przypomina portal gazety "Tehran Times".

Jednak Kabul utrzymuje, że wskutek suszy wody jest obecnie za mało. Teheran nie daje temu wiary. Władze Iranu podejrzewają, że rząd Afganistanu zamknął przepływ wody przez tamę na Helmandzie i dlatego konieczne jest sprawdzenie stanu rzeki przez niezależnych ekspertów. Oba kraje są dotknięte suszą.

Autor:ads/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości