Świat

"Informuję nasz naród, że jesteśmy w posiadaniu strategicznego systemu S-300"

Świat

mil.ruIrańczycy w końcu dostali S-300

Irańskie siły obrony przeciwlotniczej są już wyposażone w kupiony od Rosji nowoczesny system rakietowy S-300 - poinformował we wtorek minister obrony Iranu Husejn Dehkan cytowany przez agencję Isna.

- Informuję nasz naród, że jesteśmy w posiadaniu strategicznego systemu S-300 i że wszedł on już do służby w naszym systemie sił przeciwlotniczych - powiedział minister. Części systemu pokazano już 17 kwietnia na paradzie wojskowej w Teheranie. Kontrakt na dostawę systemów S-300 Rosja i Iran zawarły w 2007 roku. Na mocy tego porozumienia Rosja miała dostarczyć Iranowi co najmniej pięć takich systemów. Realizacja została zawieszona w związku z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku, wprowadzającą sankcje przeciwko Teheranowi, w tym zakaz dostarczania mu nowoczesnego uzbrojenia. W odpowiedzi Iran złożył wniosek o międzynarodowy arbitraż przeciwko Rosji.

W kwietniu 2015 r. prezydent Rosji Władimir Putin uchylił zakaz dostarczania systemów S-300 Iranowi. Decyzja Putina, który podpisał dekret zezwalający na eksport S-300 do Iranu, wywołała krytykę i zaniepokojenie ze strony USA, Izraela i UE. Trwają irańsko-rosyjskie rozmowy w sprawie dostarczenia wielozadaniowych samolotów bojowych Su-30. Dehkan zapowiedział również, że w tym roku wejdzie do produkcji irański system przeciwlotniczy dalekiego zasięgu Bavar 373 "zdolny do zniszczenia pocisków manewrujących, dronów, samolotów bojowych i pocisków balistycznych".

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: