TVN24 | Świat

Exit poll: Holenderscy liberałowie utrzymają władzę. Zwyciężyła partia premiera Ruttego

TVN24 | Świat

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP, Reuters

W środę w Holandii odbyły się wybory parlamentarne. Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos, zwyciężyła liberalna Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji urzędującego premiera Marka Ruttego.

Partia Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Ruttego według sondażu exit poll może liczyć na 35 mandatów w 150-osobowej izbie niższej parlamentu.

Drugie miejsce i 27 mandatów przypadnie proeuropejskiej, centrolewicowej partii D-66. Trzecie miejsce według sondażu zajęła antyimigrancka Partia na rzecz Wolności, której politycy obejmą 17 mandatów.

Frekwencja w wyborach - podaje Reuters - wyniosła 83 procent.

Wybory w obliczu kryzysu

Wybory w Holandii odbyły się w obliczu kryzysu politycznego, który doprowadził do upadku gabinetu Marka Ruttego. W połowie stycznia tego roku rząd podał się do dymisji w wyniku afery związanej z zasiłkami. Specjalna komisja parlamentarna stwierdziła "bezprecedensowe naruszenie zasad praworządności".

Według raportu parlamentu władze skarbowe w latach 2012-2019 - mimo nadzoru rządu - bezpodstawnie wszczynały postępowania o wyłudzenia wobec około 10 tysięcy rodzin, pobierających zasiłki na dzieci. Sprawy dotyczyły w większości osób mających podwójne obywatelstwo. W rezultacie rodziny te musiały zwrócić tysiące euro, co doprowadziło wiele z nich do finansowej ruiny.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości