Zaskoczenie w parlamencie. Hiszpański premier ma kłopot

Źródło:
PAP

Ustawa o amnestii, która objęłaby katalońskich separatystów, została odrzucona we wtorek przez niższą izbę hiszpańskiego parlamentu - Kongres Deputowanych. Przeciwko zagłosowała między innymi partia Razem dla Katalonii (Junts), kierowana przez byłego premiera regionu Carlesa Puigdemonta.

Partia Razem dla Katalonii (Junts), ugrupowanie ukrywającego się w Belgii od 2017 roku Carlesa Puigdemonta, zadecydowała o wyniku głosowania. Ustawę o amnestii poparło 171 posłów, przeciwnych jej było 179.

W trakcie debaty w Kongresie posłanka Junts Miriam Nogueras stwierdziła, że jej ugrupowanie odrzuca ustawę o amnestii, gdyż dokument ten jest niezgodny z duchem zawartego na jesieni porozumieniem z socjalistami premiera (PSOE) Pedro Sancheza.

Sprecyzowała, że ustawa może nie dawać m.in. możliwości objęcia amnestią Carlesa Puigdemonta, a także kilku innych ukrywających się poza Hiszpanią katalońskich separatystów.

Amnestia warunkiem poparcia trzeciego rządu Sancheza

Ogłoszenie amnestii dla separatystów było jednym z warunków poparcia 16 listopada ubiegłego roku trzeciego rządu Pedro Sancheza, którego socjaliści wprawdzie przegrali wybory w lipcu, ale zwycięskiej Partii Ludowej (PP) nie udało się zapewnić wystarczającego poparcia w Kongresie.

Politycy Junts, którzy w 350-osobowym Kongresie mają siedmioro deputowanych, kilkakrotnie już ostrzegali premiera Sancheza, że brak wprowadzenia przepisów o amnestii może doprowadzić do przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Autorka/Autor:pp/kg

Źródło: PAP