Sąd w Tbilisi nie zgodził się na wypuszczenie na wolność Saakaszwilego

Źródło:
PAP

Sąd w Tbilisi nie wypuścił na wolność w związku ze stanem zdrowia byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego - donoszą tamtejsze media. Były prezydent, obecnie także obywatel Ukrainy, nie był obecny na rozprawie ani na ogłoszeniu wyroku.

Sąd w gruzińskiej stolicy nie wypuścił byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego na wolność ani nie zawiesił odbywania przez niego kary. Odrzucił tym samym apelację obrony byłego szefa państwa.

"Dzisiaj gruziński 'sąd' praktycznie wydał na mnie wyrok śmierci" - czytamy na profilu Saakaszwilego na Facebooku. Rozprawa była "żartem", a tego wyroku "nie uznaje nikt na świecie oprócz Rosji" - dodano we wpisie. Były przywódca, obywatel Ukrainy, nie był obecny na rozprawie ani na ogłoszeniu wyroku.

Saakaszwili skazany i więziony

Saakaszwili, prezydent Gruzji w latach 2004-2013, odsiaduje wyrok sześciu lat więzienia, wydany w 2016 roku za nadużywanie władzy, co on i jego zwolennicy uważają za karę motywowaną politycznie. Do więzienia trafił w październiku 2021 roku, po czym prowadził kilka strajków głodowych. Pod koniec 2021 roku został zabrany do szpitala.

Jego prawnicy starali się o zawieszenie wyroku, aby umożliwić mu wyjazd na leczenie za granicę. Szalwa Chaczapuridze, obrońca 55-letniego Saakaszwilego, zapowiedział, że adwokaci zwrócą się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ocenił, że poniedziałkowy wyrok to decyzja polityczna.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP