Saakaszwili "ma trafić na oddział intensywnej terapii". Szefowa kliniki nie potwierdza

Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Micheil Saakaszwili zostanie przeniesiony na oddział intensywnej terapii - przekazał w rozmowie z dziennikarzami rzecznik byłego gruzińskiego prezydenta Giorgi Czaładze. Stwierdził, że stan zdrowia Saakaszwilego znacznie się pogorszył. Informacji o przeniesieniu polityka nie potwierdziła szefowa kliniki, w której jest leczony.

Czaładze stwierdził, że stan zdrowia byłego prezydenta jest "niemal krytyczny". Nie podał żadnych szczegółów. Powiedział jedynie, że Saakaszwili zostanie przeniesiony na oddział intensywnej terapii.

Szefowa kliniki w Tbilisi, w której obecnie jest leczony były prezydent, nie potwierdziła jednak tych doniesień. W rozmowie z gruzińską sekcją Radia Swoboda Nino Nadiradze powiedziała, że Saakaszwili nie zostanie przeniesiony na oddział intensywnej terapii i pozostanie na sali. Matka Saakaszwilego mówiła dziennikarzom w Tbilisi, że we wtorek jej syn stracił przytomność, miał też gorączkę.

Micheil Saakaszwili stanął przed sądem w Gruzji. Na nagraniach widać pogarszający się stan zdrowia

Chcą, by wyjechał na leczenie za granicę

Micheil Saakaszwili, prezydent Gruzji w latach 2004-2013, odsiaduje obecnie wyrok sześciu lat więzienia, wydany w 2016 roku za rzekome nadużywanie władzy, co on i jego zwolennicy uważają za karę motywowaną politycznie.

Zespół medyczny byłego prezydenta już wcześniej informował, że stan jego zdrowia znacząco się pogorszył, odkąd w październiku 2021 roku trafił do więzienia i rozpoczął prowadzenie kolejnych protestów głodowych. Pod koniec 2021 roku polityk został zabrany do szpitala.

Prawnicy Saakaszwilego starają się o zawieszenie jego wyroku, aby umożliwić mu wyjazd na leczenie za granicę.

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: PAP, Radio Swoboda