"Gotowy do walki z wrogiem". Chiny straszą lotniskowcem

Świat

China Military/http://www.81.cn/youtube.com/OedoSoldierLiaoning to przebudowany radziecki ciężki krążownik lotniczy

Pierwszy chiński lotniskowiec Liaoning osiągnął gotowość bojową i może odbywać misje daleko od wybrzeży kraju - poinformował we wtorkowym wywiadzie dla dziennika "Global Times" komisarz polityczny pełniący służbę na tym okręcie, Li Dongyou.

Według gazety "Global Times" Dongyou podkreślił, że lotniskowiec jest już "stale gotowy do walki z wrogiem". Przypomniał, że wcześniej okręt pełnił funkcję szkoleniową, a nie bojową. Dodał, że mimo osiągnięcia zdolności operacyjnej potencjał bojowy Liaoninga nadal jest mniejszy od amerykańskich jednostek.

Okręt szkoleniowy

Według komisarza politycznego na okręcie służy ponad tysiąc osób.

Władze w Pekinie nie ujawniły, do jakich działań chcą wykorzystać Liaoninga. Jednak agencja Associated Press szacuje, że Chińczycy chcą dzięki tej jednostce wzmocnić swoją pozycję na Morzu Południowochińskim, gdzie obecne są m.in. okręty amerykańskiej marynarki wojennej.

AP dodaje, że Liaoning będzie też nadal służył jako okręt do szkolenia marynarzy. Obecnie władze w Pekinie budują drugi lotniskowiec, który jest całkowicie krajową konstrukcją.

Pierwszy lotniskowiec Chin

Liaoning, jedyny dotąd lotniskowiec chińskiej marynarki wojennej, to dawny radziecki okręt Wariag (wcześniejsza nazwa Riga), kupiony w nieukończonym stanie od Ukrainy w 1998 roku i następnie przeholowany do Chin, gdzie został w pełni wyposażony. Do służby wszedł we wrześniu 2012 roku. Jednak nie osiągnął wtedy pełnej zdolności operacyjnej.

Jednostka ta jest uważana za symbol wzrastającej potęgi militarnej i ambicji Pekinu, by odgrywać większą rolę na arenie międzynarodowej.

Autor: mm/adso / Źródło: Global Times, PAP

Źródło zdjęcia głównego: United States Government Work

Tagi:
Raporty: