TVN24 | Świat

"Humanitarny rozejm" w konflikcie o Górski Karabach

TVN24 | Świat

Autor:
ads/dap
Źródło:
PAP

Przedstawiciele stron konfliktu o Górski Karabach - Armenii i Azerbejdżanu - poinformowali w sobotę, że porozumieli się w sprawie "humanitarnego rozejmu". Obowiązuje on od północy z soboty na niedzielę.

Ministerstwa spraw zagranicznych obu państw opublikowały w sobotę wieczorem identycznie brzmiący komunikat, mówiący o tym, że decyzja o wstrzymaniu ognia została podjęta w zgodzie z oświadczeniami przywódców Grupy Mińskiej OBWE, czyli Francji, Rosji i USA. W sobotę z szefami dyplomacji Armenii i Azerbejdżanu rozmawiał minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Zadowolenie z osiągniętego porozumienia wyraził prezydent Francji Emmanuel Macron, który podkreślił jednak, że rozejm powinien być ściśle przestrzegany i bezwarunkowy. "Francja będzie bardzo uważnie się temu przyglądać i pozostanie zaangażowana w to, by walki ustały permanentnie i by mogły zacząć się wiarygodne rozmowy" - czytamy w oświadczeniu Pałacu Elizejskiego

Uzgodniony tydzień temu rozejm nie przerwał walk

Obie strony konfliktu o Górski Karabach uzgodniły zawieszenie broni już w miniony weekend, jednak nie przerwało to walk. W piątek po raz kolejny celem armeńskiego ataku rakietowego stało się azerbejdżańskie miasto Gandża. Wcześniej azerbejdżańskie siły zbombardowały stolicę Górskiego Karabachu - Stepanakert.

Konflikt etniczny w Górskim Karabachu PAP/REUTERS

Autor:ads/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości