Świat

Geje pikietują w Watykanie

Świat

Tęczowo przed Placem świętego Piotra
APTN/fot: PAP/EPATęczowo przed Placem świętego Piotra

Na znak protestu około pięciuset osób zebrało się w sobotni wieczór przed Placem świętego Piotra. Co było powodem pikiety? Watykan nie chce poprzeć projektu ONZ w sprawie zaprzestania karania homoseksualizmu.

Projekt rezolucji ONZ w sprawie depenalizacji, czyli właśnie zaprzestania karania homoseksualizmu, przygotowany został przez Francję.Watykan go nie popiera, bo jak stwierdził przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych - Celestino Migliore - mogłoby dojść do sytuacji, w której państwa nie uznające małżeństw osób tej samej płci, stałyby się obiektem "presji" i "nowej dyskryminacji".

Niech Watykan zareaguje jako państwo, a nie jak Kościół

Przed placem spotkało się około 500 osób (PAP/EPA) PAP/EPA

W pikiecie, która miała spokojny przebieg, uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń gejów, partii Radykałów na czele z jej legendarnym przywódcą Marco Pannellą oraz lewicy. Był również były komunistyczny deputowany, transgenderysta Vladimir Luxuria, który w tych dniach wygrał popularne reality show we włoskiej telewizji publicznej RAI - "Wyspa sław".

Uczestnicy protestu zwracali uwagę na to, że w niektórych krajach świata homoseksualizm jest karany śmiercią, a w kilkudziesięciu - więzieniem. Dlatego ich zdaniem poparcie rezolucji jest konieczne.

Projekt rezolucji, popartej przez około 50 krajów świata, ma zostać złożony przez Francję w ONZ w najbliższych dniach.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: APTN/fot: PAP/EPA