Francuscy geje nie tracą czasu. Już mają ślubne targi


W Paryżu zorganizowano pierwsze targi ślubne dla gejów. Goście mogą zobaczyć weselne akcesoria zaprojektowane specjalnie dla par homoseksualnych.

Kilka dni po tym, jak francuski parlament przyjął ustawę zezwalającą na małżeństwa par homoseksualnych, w Paryżu otwarto targi ślubne dla gejów. - Chcieliśmy zrobić coś innego - tłumaczy swój pomysł organizator imprezy Claire Jollain. - Wszyscy nasi wystawcy są tu po to, aby pomóc zorganizować ślub dla gejów, ale naszą ofertę kierujemy także do lesbijek i par heteroseksualnych - dodaje.

Kto ma podejść do ołtarza?

Na wystawach można znaleźć wzory kartek z zaproszeniami na ślub, figurki na ciasto, obrączki, garnitury i krawaty. Swoją ofertę przedstawiają także fotografowie weselni i kamerzyści. Można także zasięgnąć rady konsultantów ślubnych.

- Nigdy wcześniej nie widziałem targów dla par tej samej płci. Myślę, że to bardzo, dobry pomysł - powiedział Hakam Steenberg, który właśnie planuje ślub. - Jestem tu tylko kilka minut, ale już widziałem wiele fajnych rzeczy, jak np. specjalne wzory zaproszeń - dodaje.

Jego partner Udi Tzvieli również jest zadowolony z tych targów. - To świetne, że można spotkać organizatorów wesel, którzy rozumieją potrzeby par homoseksualnych - stwierdził.

14. na świecie

We wtorek Zgromadzenie Narodowe, niższa izba francuskiego parlamentu, przyjęła ustawę zezwalającą na małżeństwa homoseksualne i adoptowanie dzieci przez pary tej samej płci. Ustawę wcześniej uchwalił francuski Senat.

Francja stała się 14. państwem na świecie, które dopuszcza zawieranie związków małżeńskich przez pary tej samej płci. Wcześniej na taki krok zdecydowały się m.in. Kanada, Dania, Szwecja, Nowa Zelandia i Urugwaj.

Przeciwko ustawie protestowało we wtorek około 3500 osób. Doszło do starć, podczas których policja użyła gazu łzawiącego.

Autor: rf/k / Źródło: Reuters