Trzech alpinistów zginęło w drodze na Mont Blanc. Szli bez przewodnika

Trasa na Mont Blanc wiedzie przez szczyt Aiguille du Gouter
Trasa na Mont Blanc wiedzie przez szczyt Aiguille du Gouter
Google Earth
Szczyt Aiguille du Gouter to główna trasa na Mont BlancGoogle Earth

Trzech francuskich alpinistów zginęło w czwartek w masywie Mont Blanc na wysokości 3600 metrów nad poziomem morza - poinformowały władze prefektury Haute-Savoie. Alpiniści szli sami, bez przewodnika wysokogórskiego i wpadli w szczelinę.

Jak pisze AFP, znajdujący się na granicy francusko-włoskiej masyw Mont Blanc w tym roku jest wyjątkowo oblegany przez alpinistów. Dlatego lokalne władze 14 lipca ograniczyły dostęp do trasy wspinaczkowej przez szczyt Aiguille du Gouter, przez który prowadzi klasyczna droga na Mont Blanc.

Z powodu tych ograniczeń alpiniści często wybierają inną drogę, która nierzadko okazuje się trudniejsza. Według Pascala Faviera, dyrektora miejscowego biura turystyki, tak też było i w tym przypadku. Trzej Francuzi wybrali trasę, która od wysokości 2500 m n.p.m. jest bardzo stroma.

W czerwcu zginęła Polka

Od początku letniego sezonu na zboczach Mont Blanc zginęło osiem osób. W tej grupie jest 40-letnia Polka, która zginęła tam 27 czerwca (dowiedz się więcej o jej wyprawie, zorganizowanej przez pseudoprzewodnika; materiał "Faktów TVN). W zeszłym roku przy próbie zdobycia tego szczytu śmierć poniosło 14 osób, a dwa lata temu 9.

W związku z liczbą śmiertelnych wypadków na Mont Blanc, będących często wynikiem nieostrożności lub braku doświadczenia we wspinaczce, od sierpnia 2017 roku obowiązuje rozporządzenie, które obliguje każdego alpinistę wchodzącego na Mont Blanc do posiadania odpowiedniego wyposażenia.

Autor: jt//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock