Francja odpaliła pocisk zdolny do przenoszenia głowic nuklearnych. "Wzmacnia wiarygodność naszego systemu"

Autor:
pp//mrz
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Baza rakiet balistycznych Biscarrosse jest położona w południowo-zachodniej Francji
Baza rakiet balistycznych Biscarrosse jest położona w południowo-zachodniej Francji
Google Maps
Google MapsBaza rakiet balistycznych Biscarrosse jest położona w południowo-zachodniej Francji

Francja pomyślnie przeprowadziła w sobotę test pocisku wystrzeliwanego z okrętów podwodnych, zdolnego do przenoszenia nawet 10 głowic nuklearnych. Rakieta M51.3 ma zasięg 10 tysięcy kilometrów.

Test pocisku pomyślnie przeprowadziła w sobotę Generalna Dyrekcja Uzbrojenia (DGA) Francji. Rakieta M51.3 o zasięgu 10 tysięcy kilometrów, która wkrótce znajdzie się na wyposażeniu okrętów podwodnych z napędem nuklearnym, jest zdolna do przenoszenia głowic jądrowych.

"To osiągnięcie wzmacnia wiarygodność naszego systemu odstraszania nuklearnego i demonstruje doskonałość naszego systemu" – oznajmił francuski minister obrony Sebastien Lecornu.

Pocisk M51.3 będzie mógł pozostać na wyposażeniu armii przez około 15 lat. Rakieta ta może przenosić około 10 głowic nuklearnych, zdolnych pokonać nawet najsolidniejszą obronę powietrzną wroga – zapewnił producent pocisku, firma ArianeGroup.

Program na rzecz budowy M51.3 został zainicjowany w 2014 roku, po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. Celem tego przedsięwzięcia było dostosowanie sił zbrojnych Francji do aktualnego postępu technologicznego – zauważył w poniedziałek dziennik "Le Figaro".

Próbę M51.3 przeprowadzono w bazie rakiet balistycznych Biscarrosse w południowo-zachodniej Francji. W operacji wzięły udział okręty marynarki wojennej, odpowiedzialne za usuwanie odłamków pocisku z Oceanu Atlantyckiego – powiadomił dziennik.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//mrz

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: defense.gouv.fr

Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP