TVN24 | Świat

"Niepokojący schemat agresywnych działań Rosji". Stoltenberg: NATO pozostaje czujne

TVN24 | Świat

Autor:
mart
Źródło:
PAP

Prezydent Emmanuel Macron oświadczył w piątek po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w Pałacu Elizejskim, że Francja chce zrewitalizować Sojusz Północnoatlantycki. Szef NATO podkreślił potrzebę jednomyślności wobec takich państw jak Rosja czy Chiny.

Podczas wspólnego wystąpienia z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem prezydent Francji Emmanuel Macron podkreślił, że to pierwszy etap konsultacji liderów przed szczytem przywódców NATO 14 czerwca w Brukseli. - Francja chce ożywić NATO i uważa, że zbliżający się szczyt powinien przynieść polityczne wyjaśnienie priorytetów Sojuszu – mówił Macron.

"Bardzo głęboka i przyjacielska dyskusja"

- Chcemy wzmocnić spójność działań NATO – zadeklarował francuski prezydent, zapewniając o gotowości francuskiego militarnego arsenału atomowego w kontekście działań Sojuszu oraz o zaangażowaniu Francji w walkę z terroryzmem w różnych częściach świata.

Wyraził zadowolenie ze współpracy w ramach NATO ze Stanami Zjednoczonymi reprezentowanymi przez administrację prezydenta Joe Bidena.

- To była bardzo głęboka i przyjacielska dyskusja – podsumował spotkanie Macron.

"Wzmocnimy naszą jedność i solidarność, podzielamy wspólne wartości"

Sekretarz generalny Sojuszu podkreślił, że "Francja należy do naszych najważniejszych sojuszników w Europie, którzy wydają 2 procent PKB na armię, a siły powietrzne Francji patrolują akweny nad Morzem Bałtyckim i zwalczają terroryzm w Sahelu".

- Wzmocnimy naszą jedność i solidarność, podzielamy wspólne wartości i zwiększamy inwestycje na obronność – zapewnił Stoltenberg. Podkreślił potrzebę jednomyślności wobec takich państw jak Rosja czy Chiny, co oznacza - jego zdaniem - wzmacnianie więzi europejskich.

- Rosja wciąż ma większe siły w regionie Ukrainy niż przed ostatnią eskalacją napięć – ocenił Stoltenberg. Potrzebujemy pokojowego rozwiązania, liczymy na zaangażowanie Francji w ramach formatu normandzkiego" (Ukraina, Rosja, Francja, Niemcy) – dodał. - NATO pozostaje czujne, ponieważ (obecna sytuacja – red.) jest częścią niepokojącego schematu agresywnych działań Rosji. Jednocześnie pozostajemy zaangażowani w nasze dwutorowe podejście do obrony oraz dialogu z Rosją – zapewnił szef NATO.

- Odnieśliśmy się również do naszej walki z terroryzmem. NATO intensyfikuje szkolenia w Iraku, szukamy sposobów zapewnienia większego wsparcia w regionie Sahelu i w Afganistanie po zakończeniu naszej obecności, otwierając nowy rozdział – dodał Stoltenberg.

Jak powiedział, przyszłe wsparcie NATO opierać się będzie na trzech filarach. Chodzi o: doradztwo i wsparcie zdolności afgańskich sił bezpieczeństwa oraz stałe wsparcie finansowe; szkolenia wojskowe i szkolenia poza Afganistanem, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb sił operacyjnych; zapewnienie środków tymczasowych, w tym wsparcia dla funkcjonowania lotniska w Kabulu. - Wszystko to pozwala przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Afganistanu – podsumował sekretarz generalny NATO.

Autor:mart

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości