Koniec prac zabezpieczających w Notre Dame w Paryżu

Autor:
mjz
Źródło:
PAP

Skończyliśmy prace zabezpieczające w katedrze Notre Dame. Pierwsze prace konserwatorskie przy katedrze rozpoczną się zimą – podała w sobotę Instytucja Publiczna Odpowiedzialna za Odbudowę Katedry Notre Dame w Paryżu po pożarze, do jakiego doszło 15 kwietnia 2019 roku.

"Prace mające na celu zabezpieczenie i konsolidację katedry Notre-Dame de Paris, które rozpoczęły się 16 kwietnia 2019 r. (dzień po pożarze), zostały pomyślnie zakończone zgodnie z ustalonym harmonogramem" – napisano w komunikacie. "Katedra jest teraz całkowicie bezpieczna" – podkreślono.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

W sobotę katedra Notre Dame została po raz pierwszy od pożaru otwarta dla szerokiej publiczności, która w ramach Dni Dziedzictwa Narodowego może wejść na jej teren i obejrzeć postęp prac ekipy remontowych.

Prace zabezpieczające polegały na rozbiórce rusztowań, które znajdowały się na miejscu podczas pożaru, oczyszczeniu uszkodzonego budynku, oczyszczeniu z gruzów dwóch kaplic, zamontowaniu drewnianych wsporników oraz zabezpieczeniu przejścia przez transept – wyjaśniono.

Ponowne otwarcie katedry na pierwsze nabożeństwo po rekonstrukcji budynku zaplanowano na 16 kwietnia 2024.

Ponad 830 milionów na odbudowę katedry

Prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał, że katedra zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. Instytucja koordynująca odbudowę przygotowuje się obecnie do ogłoszenia przetargów dla firm prowadzących renowacje zabytkowych budynków.

We wrześniu rozpocznie się etap dokładnego czyszczenia wewnętrznych ścian i podłóg katedry – poinformowano w komunikacie.

Na odbudowę katedry 340 tys. donatorów ze 150 państw przekazało dotąd 833 mln euro.

Autor:mjz

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości