Seria napaści seksualnych przy wieży Eiffla. Francuzi o "strefie bezprawia" i "podrzynaczy gardeł"

Źródło:
France24, Midi Libre, Le Figaro, The Brussels Times, tvn24.pl

27-letnia turystka z Meksyku miała zostać zgwałcona na Polu Marsowym w Paryżu. Zdarzenie wywołało oburzenie we francuskich mediach, które przypominają, że to kolejna napaść na tle seksualnym w parku u stóp wieży Eiffla, a za rok w stolicy Francji odbędą się igrzyska olimpijskie.

Temat napaści w popularnych wśród turystów miejscach Paryża wrócił we francuskich mediach po gwałcie, którego ofiarą miała paść 27-letnia turystka z Meksyku. W nocy ze środy na czwartek miała zostać napadnięta przez grupę pięciu mężczyzn na Polu Marsowym - rozległym parku w centrum miasta, na terenie którego znajduje się m.in. wieża Eiffla. Trwa śledztwo, areszt w sobotę opuściło jednak dwóch mężczyzn zatrzymanych wcześniej w tej sprawie.

Gwałt w centrum Paryża

Atak na 27-latkę wywołał oburzenie we francuskich mediach, które podkreślają, że to już kolejna napaść na tle seksualnym, do której dochodzi na Polu Marsowym. Przypomniano, że w lutym ofiarą napaści seksualnej w tym miejscu padły dwie siostry z Brazylii, we wrześniu 2022 roku zgwałcono tam turystkę z Kanady, a kilka miesięcy wcześniej jeszcze inna turystka "cudem uniknęła napaści na tle seksualnym". "Już w 2016 roku czterech mężczyzn wykorzystało seksualnie młodą kobietę 'na środku Pola Marsowego'" - odnotowuje gazeta "Le Figaro".

Portal gazety "Midi Libre" nazwał w związku z tym słynny park "jednym z najbardziej zagrożonych przestępczością (miejsc) w Paryżu". Mer 15. dzielnicy Paryża Philippe Goujon nazwał z kolei Pole Marsowe "strefą bezprawia" i "podrzynaczy gardeł". Jak zauważono, Pole Marsowe - w przeciwieństwie do większości innych parków w stolicy Francji - nie jest zamykane na noc. Kolejne napaści na jego terenie sprawiają jednak, że jego dostępność przez całą dobę zaczyna być krytykowana. Zaapelowała o to m.in. Rachida Dati, mer 7. paryskiej dzielnicy, na terenie której znajduje się cały park.

ZOBACZ TEŻ: Atak nożownika w Paryżu. Sześć osób rannych

Turyści w Paryżu

Paryż jest jednym z najpopularniejszych na świecie celów turystów. Tylko w 2022 roku stolicę Francji odwiedziło ponad 44 miliony osób - wskazał regionalny komitet ds. turystyki, a wieża Eiffla jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji miasta.

Kwestia bezpieczeństwa na Polu Marsowym jest tym poważniejsza, że w 2024 roku w Paryżu odbędą się letnie igrzyska olimpijskie. Impreza rozpocznie się 26 lipca, a zakończy 11 sierpnia 2024 roku. Stolica Francji zorganizuje igrzyska po raz trzeci, wcześniej igrzyska odbyły się w 1900 i 1924 roku. Te ostatnie były pierwszymi nowożytnymi igrzyskami olimpijskimi z oficjalnym udziałem polskiej reprezentacji.

Pole Marsowe i wieża Eiffla w ParyżuShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu odbędzie się nad Sekwaną

Autorka/Autor:wac//mm

Źródło: France24, Midi Libre, Le Figaro, The Brussels Times, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock