Macron w Marsylii ogłosił "bezprecedensową operację" przeciw gangom narkotykowym

Źródło:
PAP
Interwencja francuskiej policji. Wideo archiwalne
Interwencja francuskiej policji. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Interwencja francuskiej policji. Wideo archiwalneReuters Archive

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył podczas wizyty w Marsylii, że rozpoczęła się tam "bezprecedensowa operacja" wymierzona w handel narkotykami, której celem jest przywrócenie porządku publicznego. Działania policji w drugim co do wielkości mieście Francji mają trwać kilka tygodni.

Prezydent Francji Emmanuel Macron pojawił się w Marsylii z niezapowiadaną wizytą w towarzystwie ministrów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości, Geralda Darmanina i Erica Duponda-Morettiego.

W komentarzu na platformie X prezydent napisał, że działania policji trwają w Marsylii i innych miastach Francji. Jak poinformował Macron, od poniedziałku w ramach operacji aresztowano ponad 80 osób.

Celem operacji - jak mówił mieszkańcom dzielnicy La Castellane - jest "próba rozbicia siatek przestępczych i handlarzy (narkotykami) i doprowadzenie do tego, by odeszli stąd ludzie, którzy sprawiają, że wasze życie staje się niemożliwe".

Akcja służb bezpieczeństwa w Marysylii

Policja i żandarmeria zostanie zmobilizowana w Marsylii i okolicznych gminach na trzy tygodnie w liczbie 4 tys. funkcjonariuszy w każdym tygodniu - podała AFP, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.

Nowo powołany prefekt policji w departamencie Delty Rodanu, gdzie leży Marsylia, Pierre-Edouard Colliex mówił na początku marca, że jego plan działań to "po pierwsze, drugie i trzecie, policja antynarkotykowa".

Przed dwoma tygodniami funkcjonariusze wymiaru sprawiedliwości w Marsylii zaapelowali o "plan Marshalla" dla miasta, by uwolnić je od handlu narkotykami i wywołanego nim przelewu krwi - zwraca uwagę AFP.

Narastająca przemoc w Marsylii

W ostatnich dniach policja przeprowadziła akcje wymierzone przeciwko dwóm głównym gangom, DZ Mafia i Yoda, walczącym o kontrolę w Marsylii nad lukratywnymi punktami handlu narkotykami. W Maroku na początku marca zatrzymany został 33-letni domniemany szef gangu Yoda Felix Bingui.

Wojna gangów narkotykowych wywołała w Marsylii niespotykaną wcześniej falę przemocy jesienią 2023 roku. 49 osób zginęło wówczas w porachunkach przestępczych, a 123 zostały ranne. 5 marca tego roku Isabelle Fort z wydziału ds. walki z przestępczością zorganizowaną w prokuraturze Marsylii ostrzegła: "Zaczynamy przegrywać wojnę z dilerami narkotykowymi".

Jesienią 2023 r. francuski portal Numbeo, oceniający jakość życia w poszczególnych regionach i miastach kraju, oceniał, że w 100-stopniowej skali - przestępczość w Marsylii plasuje się na poziomie 71, a przestępczość związana z handlem narkotykami przekracza 74.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP