TVN24 | Świat

Prorok Mahomet znów na okładce "Charlie Hebdo". "To karykatury, nauczyliśmy się je ignorować"

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP

Karykatury proroka Mahometa ponownie pojawiły się na okładce wydania specjalnego francuskiego tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo". O zignorowanie ilustracji zaapelował szef Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego. - To terroryzm jest naszym wrogiem - podkreślił. W środę rusza proces osób współodpowiedzialnych za atak na redakcję w 2015 roku.

W środę rozpoczyna się proces w sprawie ataków terrorystycznych na redakcję "Charlie Hebdo" i sklep koszerny Hyper Cacher w Paryżu w styczniu 2015 roku. Zginęło wówczas 12 osób, w tym ośmiu pracowników redakcji. Czternastu oskarżonych - podejrzanych o wsparcie logistyczne dla braci Saida i Cherifa Kouachich oraz Amedy Coulibaly'ego, sprawców ataków terrorystycznych - będzie sądzonych do 10 listopada przed specjalnym składem sędziów przysięgłych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Nigdy nie przestaniemy. Nigdy się nie poddamy" - napisał dyrektor tygodnika Laurent "Riss" Sourisseau w komentarzu redakcyjnym, udostępnionym we wtorek mediom. Redakcja "Charlie Hebdo" opublikowała okładkę środowego specjalnego numeru tygodnika poświęconego zamachowi oraz procesowi terrorystów. Okładka przedstawia 12 karykatur Mahometa. Na jednej z nich płaczący prorok stwierdza, że "trudno być kochanym przez idiotów".

Protesty po zamachu na redakcję "Charlie Hebdo"Yves Forestier/Getty Images

"To karykatury, nauczyliśmy się je ignorować"

Szef Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego (CFCM) Mohammed Moussaoui wezwał we wtorek do zignorowania karykatur Mahometa, które ukażą się ponownie w tygodniku. - To terroryzm, który zaatakował w imię naszej religii, jest naszym wrogiem - podkreślił. - Nic nie może usprawiedliwić przemocy - zaznaczył. - To są karykatury, nauczyliśmy się je ignorować i wzywamy do zachowania takiej postawy w każdych okolicznościach - powiedział, cytowany przez AFP.

Jak mówił, "wszystkim gwarantuje się wolność (tworzenia - red.) karykatur, wolność ich uwielbiania lub nielubienia".

Wezwał do skupienia się na "procesie, który rozpoczyna się w środę i który powinien przypominać nam o ofiarach terroryzmu w styczniu 2015 roku w 'Charlie Hebdo', w Hyper Cacher oraz w przestrzeni publicznej". - Musi przypomnieć o ofiarach terroryzmu w Tuluzie i Montauban w 2012 roku oraz o ofiarach z listopada 2015 roku w Bataclan i Stade de France (w Paryżu - red.) - apelował przewodniczący CFCM.

"Bardzo wysoki poziom" zagrożenia terrorystycznego we Francji

W poniedziałek na konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin oświadczył, że zagrożenie terrorystyczne na terytorium Francji utrzymuje się na "bardzo wysokim poziomie". 8132 osoby zostały zidentyfikowane jako zradykalizowani terroryści, posiadający swoje teczki w aktach dotyczących radykalizacji terrorystycznej (FSPRT).

Szef MSW zaznaczył, że ryzyko terrorystyczne pochodzenia sunnickiego pozostaje głównym zagrożeniem, przed którym stoi Francja.

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Yves Forestier/Getty Images

Tagi:
Raporty: