Premier Finlandii zapowiada debatę o wstąpieniu kraju do NATO

Źródło:
Reuters
Rząd Finlandii zwiększy wydatki na obronność o ponad 2 mld euro
Rząd Finlandii zwiększy wydatki na obronność o ponad 2 mld euroReuters Archive
wideo 2/5
Rząd Finlandii zwiększy wydatki na obronność o ponad 2 mld euroReuters Archive

Nie można liczyć na gwarancje bezpieczeństwa ze strony NATO, nie będąc członkiem NATO - oświadczyła w środę w Sztokholmie szefowa fińskiego rządu Sanna Marin. Premier Finlandii zapowiedziała debatę w sprawie przystąpienia jej kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Premier Finlandii Sanna Marin i premier Szwecji Magdalena Andersson spotkały się w środę w Sztokholmie, by omówić sytuację bezpieczeństwa w regionie po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Marin na wspólnej konferencji prasowej z szefową szwedzkiego rządu oznajmiła, że Finlandia musi "bardzo dokładnie przeanalizować" wszystkie opcje, jeżeli chodzi o członkostwo w NATO. - Ale myślę, że cały proces będzie bardzo szybki, to kwestia tygodni - oceniła fińska premier. Jej zdaniem byłoby dobrze, gdyby Finlandia i Szwecja podjęły podobne decyzje w kwestiach bezpieczeństwa.

Premier Szwecji powiedziała, że ocena sytuacji musi być "dokładna, ale szybka". - Musimy zobaczyć, co jest najlepsze dla bezpieczeństwa Szwecji, nie możemy podejmować pochopnych decyzji - oświadczyła Andersson. Szefowe rządów Szwecji i Finlandii zgodziły się, że oba kraje będą koordynować politykę bezpieczeństwa, ale w swoich decyzjach będą niezależne.

W środę rząd Finlandii ma opublikować raport dotyczący "fundamentalnych zmian" w środowisku bezpieczeństwa, który zostanie przeanalizowany przez fiński parlament. Debata nad dokumentem ma odbyć się za tydzień - donosi AFP.

Finlandia wstąpi do NATO?

Do niedawna większość Finów była przeciwka wstąpieniu do NATO, ale rosyjska inwazja na Ukrainę skłoniła ich do ponownego przemyślenia tej kwestii. Najnowsze sondaże wskazują, że obecnie większość fińskiego społeczeństwa opowiada się za członkostwem w Sojuszu. 

Fiński rząd zapowiadał kilka dni temu, że władze zajmą stanowisko w sprawie ewentualnego członkostwa w NATO "w ciągu najbliższych tygodni". Według prasy – jest to właściwie już przesądzone. Fińskie media przytaczają słowa premier Marin wypowiedziane po rosyjskim ataku na Ukrainę, kiedy oświadczyła, że "Rosja nie jest już tym sąsiadem, za jakiego ją uważaliśmy". Dodała wówczas, że sytuacja bezpieczeństwa Finlandii i stosunki z Rosją zmieniły się "nieodwracalnie".

Finlandia może złożyć wniosek o wstąpienie do Sojuszu przed czerwcowym szczytem NATO w Madrycie. Według wielu komentatorów ze względów geopolitycznych najlepiej byłoby, gdyby wniosek o członkostwo Finlandia złożyła wspólnie ze Szwecją. - Byłoby dobrze, aby rozwiązanie kwestii NATO w Finlandii i Szwecji było takie samo – oświadczył także szef fińskiego MSZ.

Media: premier Szwecji chce członkostwa w NATO jeszcze w czerwcu

Szwedzki dziennik "Svenska Dagbladet" napisał w środę, że premier Szwecji Magdalena Andersson chce, by jej kraj został członkiem NATO jeszcze w czerwcu.

Według gazety 24 maja decyzję w tej sprawie ma podjąć Partia Robotnicza - Socjaldemokraci, której przewodniczy Andersson. Na początku tygodnia ugrupowanie to ogłosiło, że nieaktualna jest jego decyzja z listopada ubiegłego roku o niewstępowaniu Szwecji do sojuszy wojskowych. Ponadto do 31 maja ma zostać opublikowany raport rządu oraz opozycji w sprawie kierunków polityki bezpieczeństwa kraju, w którym brane jest pod uwagę wstąpienie Szwecji do NATO.

Według sondaży rośnie liczba Szwedów popierających wstąpienie do NATO. Wyraźna większość ankietowanych opowiada się za członkostwem w Sojuszu, jeśli jednocześnie na podobną drogę zdecyduje się Finlandia.

Rosja ostrzegła zarówno Finlandię, jak i Szwecję przed przystąpieniem do NATO. Oświadczyła, że taki krok "nie przyniesie stabilności w Europie". 

Autorka/Autor:momo/kg

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24