"Europa ratyfikuje Traktat do jesieni"

 
Barroso podczas spotkania z greckim premierem Costasem KaramanlisemPAP/EPA

"Wierzę, że jesienią możemy zakończyć proces ratyfikacji we wszystkich krajach" - tak przyszłość Traktatu Lizbońskiego kreśli przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Optymistyczny komunikat wystosował w reakcji na decyzję niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że porozumienie z Lizbony jest zgodne z konstytucją RFN.

"Jestem przekonany, że tym orzeczeniem Trybunał otworzył drogę do szybkiego zakończenia w Niemczech procesu ratyfikacji Traktatu z Lizbony" - oświadczył Barroso w specjalnym komunikacie prasowym. "Wierzę, że możemy zakończyć proces ratyfikacji we wszystkich krajach jesienią" - dodał.

Wzmocnić pozycję parlamentu

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe orzekł we wtorek, że Traktat Lizboński jest zgodny z niemiecką konstytucją. Uznał jednak, że zanim prezydent Niemiec Horst Koehler podpisze ustawę o jego ratyfikacji, na gruncie prawa niemieckiego musi zostać wzmocniona pozycja obu izb parlamentu: Bundestagu i Bundesratu, w unijnym procesie decyzyjnym. "Orzeczenie potwierdza, że Traktat z Lizbony jest zgodny z niemiecką konstytucją" - podkreślił Barroso, ciesząc się z zapowiadanych przez parlament zmian w ustawie, których domagają się sędziowie. Poprawienia wymaga niemiecka ustawa, regulująca udział parlamentu narodowego we wdrażaniu unijnych przepisów.

Orzeczenie potwierdza, że Traktat z Lizbony jest zgodny z niemiecką konstytucją jmb

Nowy Rok z Traktatem?

Komisja Europejska liczy na to, że Irlandia jako ostatni kraj w UE ratyfikuje Traktat z Lizbony w drugim referendum na początku października. Ma też nadzieję, że do szczytu UE 29-30 października dokument zostanie podpisany przez prezydentów Niemiec, Polski i Czech, gdzie Traktat został już ratyfikowany przez parlamenty narodowe. Jeśli tak się stanie Traktat z Lizbony będzie mógł wejść w życie 1 stycznia 2010 roku.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA