Musk znowu zmienia zdanie w sprawie Starlinków? "Do diabła z tym. Będziemy dalej finansować rząd Ukrainy"

Źródło:
tvn24.pl
Elon Musk proponuje "plan pokojowy" dla Rosji i Ukrainy (wideo z października 2022)
Elon Musk proponuje "plan pokojowy" dla Rosji i Ukrainy (wideo z października 2022)tvn24
wideo 2/22
Elon Musk proponuje "plan pokojowy" dla Rosji i Ukrainytvn24

Elon Musk napisał w sobotę w mediach społecznościowych, że jego firma SpaceX będzie dalej finansować usługę Starlink dla rządu i armii Ukrainy. Dzień wcześniej oświadczył, że jego firma nie może sobie pozwolić na dalsze finansowanie Starlinków w Ukrainie. 

"Do diabła z tym. Mimo, że Starlink wciąż traci pieniądze a inne firmy dostają miliardy dolarów od podatników, będziemy dalej finansować rząd Ukrainy za darmo" - napisał w sobotę wieczorem na Twitterze Elon Musk

Jak zwraca uwagę agencja Reutera, nie jest jasne, czy wpis wyraża oficjalne stanowiska szefa Tesli czy jest to sarkazm. SpaceX nie skomentował na razie sprawy. 

Elon Musk oświadczył w piątek, że jego firma SpaceX nie może bezterminowo finansować swojej usługi internetowej Starlink w Ukrainie. Komentarz przedsiębiorcy na Twitterze pojawił się po tym, jak media przekazały, że jego firma SpaceX poprosiła Pentagon o opłacenie starlinków. Zdarzenie to poprzedziły kontrowersje w związku z "planem pokojowym", który Musk przedstawił, a który według Ukrainy jest zbyt przychylny Rosji.

Istotne wsparcie dla ukraińskiego wojska

Starlink to telekomunikacyjne satelity przeznaczone do dostarczania internetu. Działają na orbitach o wysokości około 550 km, czyli dość niskich. Docelowo na nich ma znaleźć się 12 tys. urządzeń. Pierwsze trafiły tam w 2019 roku.

Satelitarne terminale internetowe Starlink stworzone przez SpaceX to istotne źródło komunikacji dla ukraińskiego wojska, zapewniające wsparcie w walkach i umożliwiające pozostanie w kontakcie nawet po zniszczeniu sieci telefonii komórkowej i internetowej przez rosyjskiego najeźdźcę.

Dostawa Starlinków na Ukrainę @FedorovMykhailo/twitter

Cztery dni po rosyjskiej napaści na Ukrainę wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow zaapelował do Elona Muska, aby udostępnił Ukrainie stacje Starlink i zapewnił jej w ten sposób komunikację satelitarną. Po około 10 godzinach miliarder zareagował na wezwanie. "Serwis Starlink jest już aktywny na Ukrainie. Więcej terminali jest w drodze" - odpowiedział wtedy Musk na Twitterze.

Od tamtej pory przekazano Ukrainie ok. 20 tys. terminali umożliwiających korzystanie ze stworzonego przez Elona Muska systemu Starlink. Zapewniają one od tamtej pory kluczową da ukraińskiego wojska komunikację, ponieważ Rosjanie zniszczyli ukraińską łączność telefoniczną i internetową.

Autorka/Autor:momo/tr

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: FR170512 AP/Associated Press/East News